Loading the player ...

Wypowiedź: Andrzej Piątek, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego.

Święta Wielkiej Nocy dla polskich kolarzy torowych będą czasem wielkiej próby. Między 12 a 16 kwietnia w Hongkongu odbędą się mistrzostwa świata. Biało-czerwone stroje założy jedenastu zawodników i pięć zawodniczek.

– Chcielibyśmy, by te mistrzostwa były nie gorsze od poprzednich – mówi Andrzej Piątek, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego. Przypomnijmy, z Londynu Polacy wrócili z dwoma medalami: złotem Katarzyny Pawłowskiej w wyścigu punktowym i srebrem Małgorzaty Wojtyry w wyścigu indywidualnym. Obecna kadra jest jednak zupełnie inna, odmłodzona. – Stawiamy przede wszystkim na młodzież, objętą programem Tokio 2020. To są nasze nadzieje na medale olimpijskie. Kontakty ze światową czołówką, wyścigi o najwyższą stawkę, przy wysokiej presji i stresie są im potrzebne. Muszą się z nimi zaprzyjaźnić – dodaje Piątek.

Młodzi Polacy już zdołali dać próbkę wielkich możliwości. 19-letni Szymon Sajnok zdobył w tym roku Puchar Świata w olimpijskiej konkurencji omnium. Jego rówieśniczka Justyna Kaczkowska w zawodach tej samej rangi wygrała wyścig na dochodzenie. Dodajmy do tego Darię Pikulik, Alana Banaszka, Dawida Czubaka, Daniela Staniszewskiego – tej młodzieży zazdrości nam cały kolarski świat.

Doświadczenia też jednak w tej kadrze nie zabraknie, mimo że problemy zdrowotne wyeliminowały z rywalizacji Katarzynę Pawłowską. Jest 32-letni Kamil Kuczyński, drugi zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sprincie, jest Wojciech Pszczolarski, mistrz Europy 2015 w wyścigu punktowym oraz Adrian Tekliński aktualny wicemistrz Europy w scratchu, są sprinterzy-olimpijczycy z Rio, Krzysztof Maksel i Rafał Sarnecki. „Polskie kolarstwo torowe z roku na rok jest coraz mocniejsze. Zdobywamy coraz więcej medali, liczymy się w Pucharach Świata. Czas zrobić kolejny krok i potwierdzić te ambicje na największej scenie. Głęboko wierzę, że to będą dla nas przełomowe mistrzostwa” – mówi Krzysztof Maksel zwycięzca Pucharu Świata w wyścigu na 1 km.

Reprezentanci Polski, w zdecydowanej większości, szykują się do mistrzostw świata na torze w Pruszkowie. Nowością w przygotowaniach są codzienne zabiegi krioterapii w wypożyczonej specjalnie na tę potrzebę kapsule. Do Hongkongu kadra wyleci 3 kwietnia, po to, by mieć tydzień na adaptację do innej strefy czasowej i klimatycznej oraz lepiej poznać tor. „Miejsce jest egzotyczne, ale nie zupełnie nieznane. Na tym torze wielu z nas już startowało. Jest trochę wolniejszy od tego w Pruszkowie, bardziej techniczny. Kilka dni treningu na nim na pewno dobrze zrobi” – mówi Kamil Kuczyński.

Mistrzostwa świata w Hong Kongu będą szeroko transmitowane w telewizji. Oprócz relacji w Eurosporcie, zmagania kolarzy torowych pokaże także TVP Sport.

Polska reprezentacja na mistrzostwa świata w Hong Kongu (12-16 kwietnia)

Kobiety:

Justyna Kaczkowska (wyścig drużynowy na dochodzenie, scratch, wyścig indywidualny na dochodzenie)

Daria Pikulik (wyścig drużynowy na dochodzenie, omnium, madison)

Nikol Płosaj (wyścig drużynowy na dochodzenie, madison)

Nikola Różyńska (wyścig drużynowy na dochodzenie)

Natalia Rutkowska (wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy)

trener konkurencji średniodystansowych: Piotr Zaradny

 

Mężczyźni:

Kamil Kuczyński (sprint drużynowy, sprint indywidualny)

Krzysztof Maksel (sprint drużynowy, wyścig indywidualny na 1km)

Rafał Sarnecki (sprint drużynowy, sprint indywidualny)

Maciej Bielecki (sprint drużynowy)

Mateusz Rudyk (sprint drużynowy, rezerwowy do sprintu indywidualnego)

Szymon Sajnok (wyścig drużynowy na dochodzenie, omnium)

Alan Banaszek (wyścig drużynowy na dochodzenie, madison)

Daniel Staniszewski (wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig indywidualny na dochodzenie, madison)

Dawid Czubak (wyścig drużynowy na dochodzenie)

Adrian Tekliński (wyścig drużynowy na dochodzenie, scratch)

Wojciech Pszczolarski (wyścig punktowy)

 

trener konkurencji sprinterskich: Andrzej Tołomanow

trener konkurencji średniodystansowych: Jacek Kasprzak