Loading the player ...

11 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego dotyczącego współorganizacji Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland w Lublinie. W wydarzeniu uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Eliminacje wyłonią reprezentantów Polski na zawody WordSkills w Szanghaju w 2022 roku. WordSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. Głównym celem konkursu w Lublinie będzie wyłonienie młodych mistrzów tzw. zawodów przyszłości.
– Cieszę się, że mogę uczestniczyć dziś w wydarzeniu, które inicjuje krajowe eliminacje do międzynarodowego konkursu WorldSkills. To wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu możemy promować szkolnictwo branżowe. Jednym z naszych głównych założeń jest to, aby każdy zawodnik, który będzie reprezentował Polskę na międzynarodowych konkursie WorldSkills Szanghaj 2022, wyłoniony został z etapu Eliminacji Krajowych. Dlatego tak ważna jest m.in. współpraca z najprężniej działającymi firmami i instytucjami w Polsce. To realizacja w praktyce zmian w kształceniu zawodowym, które skupia się na bliskiej współpracy szkół, uczniów z pracodawcami – podkreślił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Na 2 czerwca 2021 roku zaplanowano „Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland Lublin 2021 – Nowe Technologie”. Głównym organizatorem tego wydarzenia będzie Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (Fundacja Skarbu Państwa), współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, partnerami Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii oraz Stowarzyszenie „Cyberbezpieczni” przy współpracy z Partnerami poszczególnych konkurencji.

– Cieszę się, że województwo lubelskie zostało wybrane do organizacji eliminacji WorldSkills Poland, które dotyczą zawodów przyszłości. Oznacza to, że zaangażowanie Lubelszczyzny w działania na rzecz nowoczesnych technologii, innowacyjnych badań i związanych z tym projektów, są zauważane na arenie krajowej. To dla nas ogromne wyróżnienie i szansa na promocję regionu – dodaje Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Sygnatariuszami listu zostali obecni na dzisiejszej konferencji Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Paweł Poszytek oraz Dyrektor Lubelskiego Centrum Innowacji i Technologii, Arkadiusz Gałązka.

– WorldSkills to 70-letnia tradycja, do której Polska dołączyła w 2018 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, zo­stała nominowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby koordynować przygotowania Polski do międzynarodowych konkursów branżowych WorldSkills i EuroSkills. Na każde zawody poszukujemy najlepszych zawodników i ekspertów z 6 sektorów branżowych. Pierwszy raz w tym roku 28 maja w Tarnowie wraz z Grupą Azoty organizujemy eliminacje w konkurencji technik laboratorium chemicznego. Nasza dzisiejsza obecność w Lublinie to rozpoczęcie etapu przygotowań do krajowych eliminacji w nowych technologiach i kontynuacja strategii przygotowań Polski do konkursu WorldSkills Szanghaj 2022 – informuje dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. Głównym celem konkursu jest wyłonienie młodych mistrzów fachu. Zwycięstwo daje WorldSkills to konkurs, który podnosi rangę i uznanie wykwalifikowanych ludzi oraz pokazuje, jak ważne są umiejętności w osiąganiu wzrostu gospodarczego i sukcesu osobistego. Przedsięwzięcie to wywiera wpływ na przemysł, rządy i pedagogów poprzez wspólne działania – budując globalną platformę umiejętności dla każdego.

– Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Stowarzyszenie „Cyberbezpieczni’ nawiązały współpracę z Partnerami konkurencji, którzy zapewnią nowoczesne wyposażenie stoisk konkursowych dla uczestników. Na sukces każdego zawodnika będzie pracował sztab specjalistów – zaangażowani będą eksperci, szkoleniowcy, fachowcy z przedsiębiorstw. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji przechodzą specjalne szkolenie przed światowym Finałem w Szanghaju w 2022 – powiedział Rafał Koprowski, Prezes Stowarzyszenia „Cyberbezpieczni”.

Eliminacje Krajowe
Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów kierunków informatycznych lub pokrewnych, pracujących zawodowo lub uczących się, którzy w 2022, przed WorldSkills Szanghaj ukończą 18 lat. W Eliminacjach Krajowych WorldSkills Poland 2021 uczestnicy biorą udział indywidualnie bądź w zespołach dwuosobowych. Zwycięzcy będą mieli możliwość reprezentowania naszego kraju na międzynarodowym konkursie WorldSkills Szanghaj 2022.