Przekonanie, że o zęby mleczne nie należy dbać jest prawdopodobnie jednym z najbardziej szkodliwych mitów funkcjonujących wśród rodziców. Troska o pierwsze ząbki malucha jest równie ważna jak w przypadku stałego uzębienia. Zdrowe mleczaki pomagają zapobiec m. in. chorobom zębów stałych, a także wadom zgryzu – przekonuje dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.
Zęby mleczne pojawiają się już w pierwszym roku życia i pozostają w jamie ustnej ok. 12 lat. Pomimo tego, że jest to uzębienie przejściowe należy dbać, aby nie rozwinęła się w nich próchnica. Tymczasem zdarza się, że rodzice dopuszczają się zaniedbań w tej kwestii uważając, że zęby mleczne i tak wypadną. Takie zachowanie może zaszkodzić dziecku i narazić jego uzębienie na wystąpienie próchnicy. Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce problem ten dotyczy prawie 90 proc. najmłodszych[1].
Dr Uliasz, przekonuje, że zęby mleczne pełnią istotną funkcję w rozwoju całej twarzoczaszki człowieka. Pod ich korzeniami znajdują się związki zębów stałych, dlatego też zadbane mleczaki to inwestycja w zdrowe uzębienie w przyszłości.
Zęby mleczne stanowią punkt odniesienia dla uzębienia stałego, dlatego też już od najmłodszych lat należy dbać o stan jamy ustnej maluchów. Warto też pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną. Kiedy rodzice dopuszczą do jej rozwoju u dziecka, niemal pewne jest, że bakterie z nieleczonych zębów mlecznych szybko przeniosą się na stałe uzębienie – mówi Przemysław Uliasz, stomatolog i ekspert kampanii „Lekcja Stomatologii”.
Nieleczone schorzenia jamy ustnej w dzieciństwie mogą powodować także wady zgryzu. Gdy pojawia się konieczność wczesnego usunięcia zębów mlecznych może dojść do zahamowania wzrostu kości szczęki i żuchwy. Zaburzenia te nierzadko wymagają skomplikowanego leczenia ortodontycznego.
Warto również pamiętać, że mleczaki mają cieńszą warstwę szkliwa i zębiny niż zęby dorosłych. Również ich miazga jest znacznie większa, a co za tym idzie bardziej narażona na czynniki zewnętrzne. Co więcej korzenie zębów mlecznych są cieńsze i szerzej rozstawione. Wszystko to przekłada się na mniejszą odporność, szybszy postęp próchnicy oraz utrudnione możliwości zakładania plomby. Również proces ekstrakcji zębów mlecznych jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku ich stałych odpowiedników.
Ze względu na wyżej wymienione czynniki najlepiej nie dopuszczać do powstawania próchnicy u dzieci. Zdarza się jednak, że rodzice unikają konsultacji dentystycznych, chcąc zaoszczędzić maluchom stresu jaki wiąże się wizytą w gabinecie stomatologicznym. Aby przełamać u najmłodszych strach przed dentystą oraz zadbać o dziecięce uśmiechy, w ramach „Lekcji Stomatologii” uczniowie warszawskich przedszkoli i szkół podstawowych są zapraszani do udziału w darmowych spotkaniach ze stomatologiem.
Podczas takich wizyt pociechy oprowadzane są po gabinecie lekarza, gdzie poprzez zabawę zapoznają się z przyrządami stomatologicznymi. Jednak spotkania te są nie tylko okazją do zapoznania się z tajnikami pracy dentysty, ale także szansą na bezpłatny przegląd zębów oraz wykonanie fluoryzacji (za wcześniejszą zgodą rodziców).
Bezpłatne wizyty adaptacyjne w gabinetach stomatologicznych w ramach „Lekcji Stomatologii”
Aby zgłosić klasę do udziału w bezpłatnej „Lekcji stomatologii” należy skontaktować się z biurem kampanii wysyłając wiadomość na adres: poczta@nadziejadlazdrowia.pl. Wizyty adaptacyjne odbywają się w jednym z czterech warszawskich gabinetach kliniki Prima-Dent: przy ul. Grójeckiej 77, Króżańskiej 20, Targowej 33a bądź Targowej 67/2.
[1] Dane pochodzące z raportu „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012” przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia, Warszawa, 2010 r.