Zadbaj o swój domowy budżet

Zarządzanie finansami nie jest wyłącznie domeną ekonomistów. To także niezwykle istotny obszar dla wszystkich prowadzących własne gospodarstwo domowe. Jedną z podstawowych zasad, choć nie jedyną, jest systematycznie oszczędzanie. Expander radzi także, aby poświęcić chwilę na porównywanie ofert produktów finansowych, bowiem różnica w ich koszcie może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby jednak zarządzanie było w pełni efektywne, warto zadbać również o bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Prowadząc domowy budżet nadrzędną zasadą powinno być to, aby choć część zarobionych pieniędzy udało nam się odłożyć. Dzięki zgromadzonym środkom zyskujemy finansowe bezpieczeństwo na wypadek trudnej sytuacji, np. utraty pracy czy poważnej choroby. – Pieniądze powinny odkładać nie tylko osoby, które dysponują dużymi nadwyżkami, lecz także ci, którzy spłacają kredyty. Jest to niezwykle ważne w chwili utraty głównego źródła dochodu. W takiej sytuacji, dzięki oszczędnościom nie spowodujemy przerwy w spłacie zobowiązania, która mogłaby stać się początkiem poważnych kłopotów finansowych – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Kolejnym ważnym aspektem jest rozważne korzystanie z produktów finansowych. Zarówno ubezpieczenia lokaty, jak i kredyty znacznie się od siebie różnią. – W jednym za prowadzenie rachunku nie zapłacimy nic, w innym nawet kilkanaście złotych miesięcznie. Różnice najbardziej są jednak widoczne w przypadku ofert kredytów hipotecznych w różnych bankach. Dla zobowiązania na 300 tys. zł, różnica w koszcie poniesionym tylko w pierwszych 5 latach może wynieść nawet 50 000 zł – podkreśla ekspert.

Równie ważna jest także kwestia bezpieczeństwa finansów. Przestępcy wykazują się nie lada sprytem, dlatego powinniśmy zachować czujność zarówno podczas zakupów czy pobierania gotówki w bankomacie, jak i w domu, w czasie serfowania w internecie. – Oszustom nie brakuje pomysłów na wyłudzenie danych. Jednym ze sposobów jest mail imitujący wiadomość od banku. Klient, paradoksalnie pod pretekstem dbałości o bezpieczeństwo, proszony jest o podanie loginu oraz zmianę hasła. Tymczasem dane zamiast do banku, trafiają do przestępców – wyjaśnia Sadowski. Dlatego tak istotne jest, aby nie podawać jakichkolwiek danych (haseł, loginów, numeru PIN, danych osobowych) zarówno drogą mailową, jak i przez telefon. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy sami np. dzwonimy na infolinię banku. Jednak sama podejrzliwość może nie wystarczyć. – Na wszelki wypadek warto ustanowić sobie np. limity bezpieczeństwa na kartach płatniczych. Przestępcy instalują bowiem na bankomatach urządzenia skanujące, które są niemalże niezauważalne. Warto więc dodatkowo zabezpieczyć się – dodaje.

Istotnym elementem domowych finansów powinna być również okresowa analiza ponoszonych kosztów. Dzięki niej można dostrzec, które obszary pochłaniają najwięcej pieniędzy. Nierzadko pozawala ona również znaleźć sposoby na ograniczenie zbędnych wydatków. Analizować warto jednak również to co dzieje się z naszymi oszczędnościami. Nie powinny one w całości trafiać do jednej puli, która służy nam na pokrywanie większych wydatków. Lepiej, aby część z nich była odkładana z myślą o wyższej emeryturze, część na wypadek utraty pracy lub innego zdarzenia losowego, a dopiero pozostałą kwotę przeznaczyć na remonty, uroczystości rodzinne czy wymarzone wakacje.