WDX realizuje kolejne kontrakty dla klientów z sektora e-commerce

Notowana na warszawskiej giełdzie Spółka WDX oferująca kompleksowe rozwiązania z zakresu wyposażenia magazynów, z sukcesem ukończyła kontrakt wyposażenia centrum dystrybucyjnego dla modowej marki LANĈERTO.
Wdrożone przez WDX rozwiązania umożliwiają m.in. magazynowanie dwukrotnie większej liczby produktów w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

LANĈERTO to ogólnopolska firma zajmująca się projektowaniem, szyciem i dystrybucją najwyższej jakości odzieży męskiej – przede wszystkim wysokiej klasy garniturów. Spółka z Łańcuta posiada 35 własne salony na terenie całej Polski, a ich liczba systematycznie rośnie. Jednak najwyższą dynamikę sprzedaży spółka dostrzega głównie w kanale internetowym, w związku z tym
w czwartym kwartale 2015 roku zamierza otworzyć swój sklep internetowy. Na jego potrzeby LANĈERTO właśnie ukończyło centrum dystrybucyjne dla całej Polski o powierzchni 4 tys. m2
i możliwości przechowania 50 tys. zestawów, w tym samym momencie.

Dostrzegamy nowe trendy na rynku w postaci zmiany nawyków konsumentów, którzy coraz częściej kupują produkty w kanale online. Sygnały płynące od naszych klientów są zbieżne, dlatego podjęliśmy decyzję o stworzeniu e-sklepu. Jego asortyment będzie pochodził z magazynu, wyposażonego w zautomatyzowane przenośniki magazynowe WDX, przygotowane pod kątem wdrożenia modelu dystrybucji e-commerce. Zaproponowane rozwiązania istotnie zwiększą wydajność pracy, a jednocześnie obniżą generowane koszty i czas potrzebny do realizacji zamówień powiedział Tomasz Ciąpała, Wiceprezes Zarządu LANCERTO S.A.

Główną osią innowacji jest specjalny system przenośników, który pozwala na transport 500-1000 szt. wieszaków garniturowych w ciągu godziny. Pracownicy LANĈERTO mogą samodzielnie, z pominięciem schodów, transportować produkty w dowolne miejsce magazynu. Pierwsza linia służy do transportu towaru przywiezionego od producenta i jego przeniesienia z poziomu 0 na 1. Druga linia funkcjonuje odwrotnie.

W ramach projektu stworzyliśmy specjalnie zaprojektowaną antresolę na poziomie 1, która umożliwia zmagazynowanie dwukrotnie większej liczby produktów w stosunku do tradycyjnych rozwiązań logistycznych opartych na pojedynczym-zerowym poziomie. Ponadto przygotowaliśmy i wdrożyliśmy strefy kompletacji przyjęć i wysyłek, które dodatkowo usprawnią pracę i pozwolą istotnie zaoszczędzić pozostałą przestrzeń – powiedział Marek Skrzeczyński, Prezes Zarządu WDX S.A.

WDX w przeszłości realizował szereg kontraktów dla sektora e-commerce. Tylko w ciągu ostatniego roku firma współpracowała z polskim potentatem handlu internetowego – Merlin.pl oraz ze światowym gigantem e-commerce – Amazonem (obecnie trwa realizacja kolejnego kontraktu na dostawy wózków widłowych do centrum dystrybucyjnego we Wrocławiu).
W poprzednich latach Spółka wyposażała magazyny m.in. dla Księgarni Online Matras.pl.

Zdaniem ekspertów, perspektywy rynku e-commerce w Polsce są bardzo pozytywne. Według ośrodka badawczego PMR, w 2014 roku wartość polskiego rynku wyniosła 24 mld zł, a w 2019 roku ma ona ulec podwojeniu. W relacji do Europy Zachodniej, nadal popularność e-zakupów w Polsce jest na dużo niższym poziomie. Według raportu „European B2C e-Commerce Report 2014”, średnie roczne wydatki e-konsumentów w Europie to 1 376 euro (np. w Wielkiej Brytanii wynoszą one 2 613 euro, a w Szwajcarii 1 789 euro), podczas gdy w Polsce to zaledwie 535 euro. To także dużo mniej w porównaniu do statystyk światowych – tu przeciętny e-klient rocznie wydaje 857 euro.

– Nasi kontrahenci rozwijający swoją sprzedaż w Internecie chcą w coraz większym stopniu poprawiać jakość, szybkość  i niezawodność pracy w magazynach. W e-commerce zamówienia zwykle są jednostkowe i wymagają szybkiej realizacji, a tu niezbędna jest ciągła dostępność każdego towaru. Niewątpliwy rozwój rynku to ogromna szansa dla WDX – podsumował Marek Skrzeczyński.

Spółka w ostatnich miesiącach dynamicznie zwiększa skalę biznesu. W I półroczu przychody ze sprzedaży przekroczyły 60 mln zł i wzrosły o 32% do stosunku do ubiegłego roku. WDX wypracował w tym okresie 2,4 mln zł zysku, osiągając dynamikę na poziomie 55% r/r. To rezultat nowych kontraktów, jak i realizacji dużych zamówień dla takich podmiotów jak InterCars, czy IKEA. Aktualnie WDX modernizuje zakład produkcyjny w Zgierzu, co w 2016 roku przełoży się na wyższe moce produkcyjne, wydajność pracy i poziom technologii. Spółce sprzyja rosnący rynek magazynowy w Polsce. W I półroczu popyt na nowe powierzchnie magazynowe wyniósł 1,3 mln m2, z czego aż 0,8 mln m2 to zawarte nowe umowy. Jednocześnie wskaźnik pustostanów spadł do najniższych poziomów od wielu lat i kształtuje się wokół poziomu 5%.