Jak zabezpieczyć system nawadniania przed mrozem?

W okresie letnim cieszyliśmy się wygodą jaką zapewnia nam automatyczny system nawadniania. Właśnie teraz, gdy nadchodzi zima przyszedł czas na przygotowanie naszego ogrodu do zimy. Oprócz konserwacji narzędzi i prac pielęgnacyjnych przy roślinach musimy przygotować system nawadniania. GARDENA radzi jak go zabezpieczyć, aby móc w pełni korzystać z niego wiosną.

Usunięcie wody

Zabiegiem jaki trzeba wykonać na początku naszej pracy jest usunięcie wody ze wszystkich elementów systemu nawadniania, tzn. z rur, zraszaczy, pistoletów i węży ogrodowych. Zawory odwadniające marki GARDENA w znaczny sposób ułatwią nam tę pracę. Zawór odwadniający marki GARDENA montujemy w najniższym punkcie instalacji systemu nawadniania. W ten sposób, po zakończeniu pracy, system nawadniania opróżnia się z wody pozostającej w rurach. Jest to konieczne, aby zapobiec zamarznięciu wody w okresie ujemnych temperatur. Zalegająca woda podczas zamarzania rozszerza swoją objętość i może uszkodzić poszczególne części systemu. Jeśli nie posiadamy takiego zaworu możemy podłączyć do instalacji kompresor przy pomocy sprężonego powietrza usunąć niepotrzebną wodę.

Zimowanie sterowników i elektrozaworów

Sterowniki i elektrozawory są najwrażliwszymi i najważniejszymi częściami automatycznego systemu nawadniania. Jeśli używamy sterowników nawadniania montowanych do kranu, powinniśmy je odłączyć i przechować przez zimę w pomieszczeniach z dodatnią temperaturą. Natomiast osoby, które stosują zawory elektromagnetyczne, zamontowane w skrzyniach w ziemi – powinny je zdemontować, albo ręcznie pozbyć się wody używając sprężonego powietrza. Pamiętajmy, że dzięki stosowaniu produktów marki GARDENA mrozy nie są dla nas żadnym problemem. Odłączenie urządzenia jesienią i ponowna instalacja wiosną będzie łatwa i zajmie nam bardzo mało czasu.

Przechowywanie elementów instalacji nawadniającej

Ostatnią czynnością jaką należy wykonać, aby odpowiednio zabezpieczyć nasz automatyczny system nawadniania jest demontaż reduktorów ciśnienia i filtrów. Wszystkie części odkładamy do suchego i bezpiecznego miejsca. Dopiero w pierwszych dniach wiosny montujemy ponownie komplet elementów. Jeśli właśnie w taki sposób zabezpieczymy nasz system nawaniania możemy być pewni, że będzie on doskonale służyć nam wiosną.