Wyzwania rodziny patchworkowej

Jak powinna radzić sobie „rodzina po przejściach”? Jak funkcjonuje rodzina patchworkowa? Skąd biorą się konflikty i jak je przezwyciężać? Psychologowie i psychoterapeuci w ramach marcowej odsłony “Strefy Rodzica SWPS” wskażą rozwiązania problemów związanych ze zmieniającymi się modelami rodzinnymi. Spotkania odbędą się w siedzibach SWPS w pięciu miastach w Polsce – Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Sopocie.

 

W ostatnich latach nastąpiła zmiana stosunków rodzinnych. Pojawiły się nowe modele życia takie jak: Living Apart Together (LAT), Double Income No Kids (DINKS), „rodziny z wyboru”, a także „rodziny patchworkowe”. – Rodziny patchworkowe to struktury składające się z członków rodzin, które się rozpadły. Tworzą je dzieci z poprzednich związków, biologiczni rodzice i dziadkowie, rodzice nowego partnera. – wyjaśnia dr Jarosław Kulbat, psycholog z SWPS Wrocław – Podczas spotkań odpowiemy na pytania, jakie wyzwania stoją przed nimi w kontekście komunikacji interpersonalnej, skąd biorą się konflikty i jak je przezwyciężać – dodaje.

 

Długotrwałe negatywne emocje, traumatyczne przeżycia poprzedzające rozwód, gra dziećmi i o dzieci, spory majątkowe, obwinianie wzajemne i nowych partnerów, utrudniają przyszłe dobre relacje w dużej, podwójnie złożonej rodzinie. Utrudniają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów wychowawczych i życiowych.

Prowadzący wykłady i warsztaty w Strefie Rodzica SWPS – psychologowie i psychoterapeuci – odpowiedzą na pytania, jak powinna radzić sobie „rodzina po przejściach”, jak na nowo ułożyć relacje rodzinne, jak wychowywać dzieci razem, a jednak osobno. Uczestnicy poznają również sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, zarówno dziecka jak i własnymi.

Harmonogram spotkań: „Strefa Rodzica SWPS”

Wrocław, 3 marca, godz. 17.00; „Wychowanie bez wątpliwości” – dr Jarosław Kulbat (wykład),
Warszawa, 7 marca, godz. 14.00; „Zrozumieć trudne emocje dziecka” – Joanna Stroemich (wykład),
Poznań,10 marca, godz. 17.00; „Nowe potrzeby, role i funkcje w rodzinie patchworkowej” – Anna Cwojdzińska (wykład),
Poznań, 11 marca, godz. 17.30; „Trudne emocje dziecka w rodzinie patchworkowej” – Monika Domska – Brzozowska (warsztaty),
Sopot, 17 marca, godz. 17.00; Anna Strzałkowska „Współczesne modele życia i rodziny” – Anna Strzałkowska (wykład),
Katowice, 21 marca, godz. 11.00.; „Zrekonstruować rodzinę” – Bożena Boruta-Gojny (wykład),

Zapisy na wykłady i warsztaty na stronie: www.swps.pl/strefa-rodzica

Strefa Rodzica SWPS ma przybliżać, pogłębiać lub weryfikować wiedzę i umiejętności rodziców, niezbędne w pełnieniu jednej z najważniejszych życiowych ról – byciu ojcem lub matką. Psychologowie prowadzący spotkania mają zamiar zwrócić uwagę rodziców na konieczność łączenia w procesie wychowania wiedzy i intuicji. Umiejętność słuchania oraz świadomość wyzwań stojących przed współczesnymi rodzinami, pozwolą znaleźć wyjście z niejednej sytuacji. Dzisiejsze świadome rodzicielstwo to przede wszystkim chęć zrozumienia relacji między rodzicem a dzieckiem na wszystkich etapach rozwoju, to aktywne wychowanie i słuchanie siebie nawzajem.

Projekt Strefa Rodzica SWPS będzie realizowany w pięciu miastach Polski: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Sopocie. Projekt zostanie zakończony w kwietniu 2015 roku.