WYSTAWA „PELETON TOUR DE POLOGNE” W CENTRUM OLIMPIJSKIM

3 września w Centrum Olimpijskim odbędzie się wernisaż prac Ireneusza Chmurzyńskiego „Peleton Tour de Pologne”. W wydarzeniu wezmą udział autor wystawy oraz dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.

„Peleton Tour de Pologne” to wyjątkowa wystawa łącząca sztukę z kolarstwem. Ekspozycję otwiera najwcześniejsza karta z historii Tour de Pologne, czyli portret Feliksa Więcka – pierwszego zwycięzcy Biegu Dookoła Polski, a także liczne fotosy z tego wyścigu. Drugi blok tematyczny związany jest z trzema kolarzami, którym trzykrotnie udało się zwyciężyć w Tour de Pologne, a byli to Marian Więckowski, Andrzej Mierzejewski oraz Dariusz Baranowski. Kolejny blok to instalacja poświęcona tegorocznej edycji Tour de Pologne. Czarno białe, niemal reporterskie rysunki powstawały w znacznej mierze podczas wyścigu, stąd duża dynamika prac i znakomicie uchwycony klimat peletonu. Wystawę uzupełnia czwarta, malarska część z kompozycją obrazów oddających ducha sportowej walki i ukazujących portret psychologiczny kolarza.

Autorem prac jest Ireneusz Chmurzyński, absolwent poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, obecnie Akademii Sztuk Pięknych. W 1988 roku powierzono mu projekt pomnika poświęconego polskim marynarzom poległym w konwojach do Murmańska. Chmurzyński był autorem kompleksowej oprawy plastycznej obchodów 45. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz 50. rocznicy Kampanii Norweskiej w Narwiku. Według jego projektu i pod jego nadzorem wzniesiono w 1991 roku w Zegrzu Pomorskim największy ołtarz polowy podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Jednak najbardziej znaną dziedziną sztuki uprawianą przez Chmurzyńskiego jest twórczość graficzna. Artysta posiada w swoim dorobku tysiące zrealizowanych projektów.

Organizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki wystawa „Peleton Tour de Pologne” będzie dedykowana Bogdanowi Tuszyńskiemu, znakomitemu dziennikarzowi sportowemu, autorowi wielu książek poświęconych kolarstwu i Tour de Pologne. Honorowym patronem wystawy został dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang. Wernisaż z jego udziałem odbędzie się 3 września o godzinie 17. w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Samą wystawę będzie można oglądać do 17 września.