Wystawa z okazji 115 rocznicy urodzin Idy Kamińskiej – patronki Teatru Żydowskiego w Warszawie

Ida Kamińska (1899-1980), córka Estery Rachel Kamińskiej, matki teatru żydowskiego, i Abrahama Kamińskiego, aktora i reżysera. Po rodzicach odziedziczyła talent i zdolności organizacyjne. Jako dziecko aktorskie występowała na scenie już od 6 roku życia. Później była nie tylko aktorką, ale reżyserowała i tłumaczyła sztuki teatralne, spełniała się jako pedagog i autorka tekstów dramatycznych. Przez całe życie organizowała swój teatr – początkowo kierowała zespołami wędrownymi, by po wojnie objąć dyrekcję Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W swojej karierze teatralnej wystąpiła w blisko 150 rolach! W 1968 roku zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrowała do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

 

Od 15 września 2014 r. w Teatrze Żydowskim w Warszawie zobaczymy wystawę, która ma na celu przedstawienie najważniejszych i najbardziej charakterystycznych kreacji aktorskich Idy Kamińskiej. Zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia i oryginalne kostiumy, w których występowała na deskach Teatru Żydowskiego oraz film „Jej Teatr”, przybliżający postać wybitnej osobowości, jaką była Ida Kamińska.

Wystawa będzie czynna od 15 września do 15 października 2014 r. we foyer Teatru Żydowskiego w godzinach pracy teatru. Oficjalne otwarcie nastąpi 19 września o godz. 18:30, a poprowadzi je wybitna historyczka teatru i pasjonatka teatru żydowskiego, prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Na wystawę wstęp wolny.

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Plac Grzybowski 12/16