Po wyścigu Mistrzostw Świata FIA-WEC na torze Nürburgring, Audi nadal zachowuje przewagę

Przewaga utrzymana. Kierowcy Audi: Marcel Fässler, André Lotterer i Benoît Tréluyer, w połowie sezonu Mistrzostw Świata w Wyścigach Długodystansowych (WEC), pozostają liderami tabeli. Podczas sześciogodzinnego wyścigu na torze Nürburgring, mistrzowie świata z roku 2012 zajęli trzecie miejsce i obronili siedemnastopunktową przewagę w klasyfikacji.

Audi ciągle prowadzi: po czwartym z ośmiu wyścigów sezonu, trio Fässler, Lotterer, Tréluyer, pozostaje w czołówce tabeli. Zachowuje w ten sposób stan wypracowany we wszystkich wyścigach rozegranych od początku sezonu. Niestety podczas pierwszego w Niemczech sześciogodzinnego wyścigu serii FIA-WEC, musiało oddać zwycięstwo rywalom. Zespół kierowców samochodu Audi z numerem startowym „7” wystartował z trzeciego miejsca. Długo utrzymywał drugą pozycję, jednak do mety dotarł za dwoma sportowymi prototypami Porsche. „Przy wysokich temperaturach sięgających prawie 30 stopni Celsjusza, nie byliśmy tak konkurencyjni jak na początku sezonu” – podsumował André Lotterer. Kolega z teamu, Marcel Fässler, dodał: „ważne było zachowanie przewagi w tabeli.” Benoît Tréluyer, po tym jak po raz czwarty w czterech wyścigach znalazł się na podium podsumował: „nawet jeżeli tym razem nie udało się powalczyć o zwycięstwo, to i tak znaleźliśmy się na podium, co pozwoliło nam zebrać kolejne, cenne punkty w klasyfikacji.”

Lucas di Grassi, Loïc Duval i Oliver Jarvis, dali za to pokaz wspaniałej jazdy, prowadząc siostrzany bolid oznaczony numerem „8”. Brazylijczyk Lucas Di Grassi, w ostatniej godzinie wyścigu długo walczył o drugie miejsce z kierowcą Porsche Marcem Liebem. Ostatecznie przekroczył jednak linię mety jako czwarty.

„Byłoby wspaniale, gdybyśmy przed tak licznie zgromadzoną publicznością mogli powalczyć o zwycięstwo, podobnie jak to było na początku sezonu.” – powiedział szef Audi Motorsport, dr Wolfgang Ullrich. „Tym razem Porsche było silniejsze. Nasi kierowcy nadal zachowują jednak przewagę w klasyfikacji. Dzięki temu, mamy przed sobą emocjonującą drugą połowę sezonu.”

Chris Reinke, kierownik ds. LMP w Audi Sport, dodał: „Ojczyzna Audi przywitała nas sporym tłumem fanów. Miło było zobaczyć, jak popularne w Niemczech są sportowe samochody typu LMP. To była najlepsza reklama dla całej serii FIA – WEC. W pozostałych wyścigach rzucimy wszystkie nasze siły do najbardziej optymalnego wsparcia naszych kierowców w walce o tytuł Mistrzów Świata. Jest jeszcze daleko do przesądzania o ostatecznym zwycięstwie.”

Piąty wyścig sezonu rozegrany zostanie za trzy tygodnie. 19 września, w Austin, w Teksasie, odbędą się trzecie już na tym torze zmagania w ramach serii FIA-WEC. Warto przypomnieć, że dwa poprzednie wygrało Audi.

Wyniki

1. Bernhard/Hartley/Webber (Porsche) 203 okrążenia
2. Dumas/Jani/Lieb (Porsche) – 1 okrążenie straty
3. Fässler/Lotterer/Tréluyer (Audi R18 e-tron quattro) – 1 okrążenie straty
4. Di Grassi/Duval/Jarvis (Audi R18 e-tron quattro) – 1 okrążenie straty
5. Buemi/Davidson/Nakajima (Toyota) – 3 okrążenia straty
6. Conway/Sarrazin/Wurz (Toyota) – 4 okrążenia straty
7. Bradley/Howson/Tandy (Oreca) – 18 okrążeń straty
8. Bird/Canal/Rusinov (Ligier) – 18 okrążeń straty
9. Yacaman/Derani/Gonzalez (Ligier) – 19 okrążeń straty
10. Hamilton/Ragues/Webb (Morgan) – 19 okrążeń straty