Polscy mężczyźni, jako najczęstszy powód codziennego usuwania zarostu wskazują chęć osiągnięcia atrakcyjniejszego wyglądu i lepszego samopoczucia. To jednak właśnie z golenia rezygnują oni w pierwszej kolejności, gdy czas ich goni. Jak wygląda poranek współczesnego, zabieganego mężczyzny i czy istnieje sposób na szybsze i dokładniejsze golenie? Odpowiedzi na te pytania dostarczają nam wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie marki Braun.
Kiedy mężczyzna spieszy się najczęściej?
Jak pokazują badania mężczyźni najczęściej śpieszą się rano, przed wyjściem do pracy. Aż 57% badanych mężczyzn wskazuje, iż to właśnie ten moment jest czasem największego pośpiechu. Mężczyźni spieszą się także, gdy wychodzą na spotkanie ze znajomymi (14% badanych) lub na spotkanie z partnerską (10% mężczyzn). Tylko 7% mężczyzn śpieszy się w drodze na zakupy lub na trening.
Z czego rezygnuje w porannym pędzie?
Co interesujące, mężczyźni śpieszący się do pracy najczęściej rezygnują z golenia zarostu – aż 39% wskazało brodę, jako pierwszą ofiarę porannego wyścigu. Niewiele mniej osób obyłoby się za to bez śniadania (34% badanych panów). Mniej, bo tylko 14% i 13% mężczyzn zrezygnowałoby odpowiednio z takich czynności jak wyprasowanie koszuli czy ułożenie fryzury.
Golenie zarostu w pośpiechu
Z badania opracowanego przez markę Braun wynika, że polscy mężczyźni chcieliby golić się szybciej – ponad połowa ankietowanych podziela tę opinię. Więcej, bo aż 62% respondentów twierdzi, że możliwość szybszego golenia rano pozytywnie wpłynęłaby na resztę dnia. Łukasz Kata z Millward Brown komentuje: „Dość często mówi się o szybkim tempie życia Polaków i wynikającym z tego brakiem czasu na podstawowe obowiązki. Pośpiech w kontekście dużych miast oraz pokolenia młodych ludzi na dorobku stał się wręcz swoistym elementem stylu życia. Ponieważ 52%
z naszych badanych wskazało, że golenie zajmuje im za dużo czasu, jest to naturalne, że w awaryjnej sytuacji rezygnują właśnie z tej czynności. Mimo wszystko, sami mężczyźni preferują nadal gładką skórę lub krótki, zadbany zarost. Zmienia się tylko preferencja dotycząca przebiegu golenia – chcemy golić się po prostu szybciej”
Czy szybsze golenie jest możliwe?
Po analizie wyników badania widać, że wśród osób, które chciałyby skrócić czas golenia dominują użytkownicy tradycyjnych maszynek. Bardziej zadowoleni z czasu golenia są mężczyźni usuwający zarost golarkami elektrycznymi. Golarką dedykowaną przyśpieszeniu porannej rutyny jest golarka Braun Series 3 z technologią MicroComb, czyli innowacyjnym systemem tnącym, którego zadaniem jest skrócenie czasu golenia. Odpowiedzi udzielane przez ankietowanych pokazują, że odpowiada ona również na potrzeby polskich mężczyzn zapewniającym im szybsze i dokładniejsze golenie.
Powody, dla których golą się mężczyźni
Badania przeprowadzone przez Millward Brown wykazały, że mężczyźni golą się głównie z powodów estetycznych. 61% ankietowanych uważa, że czuje się atrakcyjniej i wygląda lepiej bez zarostu. Zdanie żon i partnerek wpływa natomiast na opinię 21% mężczyzn. Praca nie stanowi już motywatora do golenia zarostu, prawdopodobnie za sprawą zmieniających się trendów dotyczących męskiej brody. Ze względów zawodowych goli się tylko 14% badanych. Poranne golenie jest dla większości mężczyzn naturalną, codzienną czynnością (64%), rzadziej odbierają golenie jako obowiązek (26%).
Styl i zwyczaje golenia Polaków
Polscy mężczyźni najchętniej golą się na gładko – w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie ten styl preferowało aż 44% badanych mężczyzn. 37% mężczyzn wybierało trzydniowy zarost, 10% brodę, a tylko 1% wąsy. Większość z nich zaczęła się regularnie golić pomiędzy 15 a 18 rokiem życia.
Badanie „Jak golą się Polacy?” zostało zrealizowane na zlecenie marki Braun, producenta golarki Braun Series 3 z technologią MicroComb, która skraca czas golenia. Badanie zostało zrealizowane na przełomie października i listopada 2015 roku metodą wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie mężczyzn N=500. .