Jak wygląda inteligentny dom w rzeczywistości?

To pierwszy w Polsce stworzony od podstaw, w pełni funkcjonalny dom inteligentny. Nowe miejsce na polskiej mapie technologii ma na celu prezentację rozwiązań automatyki budynkowej, wdrażanie i testowanie innowacyjnych projektów oraz pokazanie praktycznego wymiaru technologii jutra. Czarny Dom – bo taką nosi nazwę, to również kreatywna przestrzeń, wchodząca w interakcję z odbiorcą.

Budynek wypełniony nowoczesnymi rozwiązaniami IT, który nie tylko wdraża w praktyce najnowsze rozwiązania, ale jest również miejscem spotkań inżynierów i dostawców technologicznych został właśnie oddany do użytku w Gliwicach. Twórcą i pomysłodawcą projektu jest firma APA Group, która w budynku oprócz technologicznego showroomu, ma swoją siedzibę.

Stworzony budynek stał się nie tylko przestrzenią do pracy dla teamu APA Group, ale również miejscem spotkań ludzi o otwartych głowach i wymiany innowacyjnych pomysłów. W zamyśle łączy on estetykę wnętrz i samej bryły architektonicznej – która już z ulicy przyciąga uwagę przechodniów. Oprócz wspomnianego showroomu i biura w postaci piętrowego budynku o kilkunastu pomieszczeniach, na terenie inteligentnego domu znajduje się mini hotel dla gości, przestrzeń na dachu zarezerwowana na ogród, szklarnia i niewielka kawiarnia

Czarny Dom to w dużej mierze systemy polskiej firmy APA Group i jej partnerów, które dostosowują się do użytkownika, wchodzą z nim w interakcję i dostarczają praktycznych, ułatwiających życie rozwiązań. – Jak ma to miejsce w przypadku każdej nowinki technologicznej, dla większości odbiorców technologie inteligentnego domu stają się zrozumiałe i użyteczne dopiero wówczas, gdy sami mogą przekonać się o ich działaniu – dotknąć, usłyszeć, a także zobaczyć konkretne oszczędności, jakie przynoszą – mówi Artur Pollak, Prezes APA Group, pomysłodawca Czarnego Domu.

Z walorów inteligentnego budynku mogą korzystać nie tylko pracownicy i partnerzy firmy, ale również podmioty zewnętrzne, które szukają kreatywnej i nowoczesnej przestrzeni na własne potrzeby. Zainteresowane strony mogą zarezerwować poszczególne pokoje (showroomy) za pomocą specjalnego systemu rezerwacji. W zamyśle Czarny Dom, to dom otwarty, którego budowa nigdy się nie skończy, ponieważ ma zawsze nadążać za technologią, dostosowywać się do aktualnych trendów i wchodzić w interakcję z użytkownikiem, a docelowo dostosowywać się do jego potrzeb.

Już od pierwszych chwil, goście Czarnego Domu mogą poczuć nowoczesny wymiar technologii, która dostosowuje się do ich oczekiwań. Kolory donic na zewnątrz budynku można zmieniać dowolnie dobierając barwę do gustu lub wymogów gości. Mata, przez którą przechodzą odwiedzający wyświetla spersonalizowany komunikat powitalny, a tuż po wejściu do nowoczesnej recepcji, system rozpoznawania uśmiechu dobierze komunikat powitalny lub muzykę do nastroju gościa.

Na potrzeby gości, tuż przy budynku głównym została ulokowana niewielka przestrzeń do wypoczynku. Goście odwiedzający Czarny Dom mają do dyspozycji dwie urządzone sypialnie. Oprócz tego znalazło się tu miejsce na niewielki warsztat oraz kuchnię. Dzięki technologii beaconowej, osoby, które wcześniej odwiedziły już Czarny Dom, mogą nawet liczyć na odtworzenie swojego ulubionego utworu muzycznego, a na ekranie wyświetlą się treści graficzno-tekstowe lub np. harmonogram spotkania.

Showroomy zlokalizowane na pierwszym piętrze wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt audio, sterowanie światłem, dźwiękiem, temperaturą czy regulacją powietrza. W pomieszczeniach umieszczono szyby typu “Smart Glass”, które pozwalają w ciągu sekundy zamienić transparentną powierzchnię w mleczno-białą i tym samym stworzyć bardziej intymne warunki spotkania. Goście mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt audiowizualny, punkty dostępu do Internetu, mogą sterować oświetleniem, temperaturą, komfortem powietrza – wszystko wedle wcześniej opracowanych scenariuszy eventów.

Do dyspozycji gości pozostaje również przestrzeń do przygotowania cateringu, kuluarowa salka Coffee Point na piętrze, odgrodzona od reszty pomieszczenia szybami Smart Glass, których przezierność można regulować. Minimalistyczne wnętrze zostało wykończone w zgodzie z najnowszymi trendami aranżacji wnętrz, a o czystość dźwięku dbają ekrany dźwiękochłonne. Tylko od naszej wyobraźni zależy sposób wykorzystania sali. W zasadzie, tylko od wyobraźni partnera zależy sposób wykorzystania sali.

Na poziomie -1 zlokalizowano przestrzeń związaną z relaksem i rozmowami kuluarowymi. W showroomie multimedialnym prezentowane są sprzęty audiowizualne partnerów oraz system oświetlenia, które pozwalają dowolnie dobierać scenariusz wydarzeń do potrzeb i oczekiwań gości. Odwiedzający mogą sterować źródłami i siłą dźwięku, natężeniem i barwą światła oraz temperaturą i nawilżaniem powietrza, a także wyświetlać treści video w najwyższej rozdzielczości obrazu. Wszystko to możliwe jest przy pomocy urządzeń mobilnych.

Inteligentne technologie znajdziemy nawet w łazienkach. Wyposażona w nowoczesną elektronikę, która oferuje rozwiązania niespotykane w tego typu pomieszczeniach, może zaskoczyć tradycjonalistów odwiedzających Czarny Dom. Centralny element stanowi inteligentne lustro, na którym wyświetlane są informacje pogodowe, zdjęcia natury czy treści adekwatne do tematu spotkania lub charakteru gościa. Dzięki technologii Screen Mirroring można na nim wyświetlić także informacje bezpośrednio ze smartfona. Delikatna muzyka i możliwość dowolnego sterowania barwą i natężeniem światła daje wrażenie przytulności i wyciszenia, a system informowania o zajętości toalet i czujniki ruchu pozwalają oszczędzić na kosztach mediów oraz w jasny sposób dają użytkownikom sygnał o dostępności pomieszczenia.

Zgodnie z aktualnymi trendami w zagospodarowaniu budynków, została wykorzystana również przestrzeń na dachu. Znajdzie się tu miejsce na kawiarnię oraz sterowaną za pomocą automatycznych systemów zraszania i sadzenia niewielką szklarnię, w której będą hodowane pomidory i zioła.

Na potrzeby gości, tuż przy budynku głównym została ulokowana niewielka przestrzeń do wypoczynku. Goście odwiedzający Czarny Dom mają do dyspozycji dwie urządzone sypialnie. Oprócz tego znalazło się tu miejsce na niewielki warsztat oraz kuchnię.

W każdym inteligentnym domu nie może zabraknąć jego serca i mózgu jednocześnie, czyli serwerowni. W centrum dowodzenia Czarnym Domem, znajdują się szafy z rozdzielnicami, dzięki którym można sterować mediami, jakością powietrza, oświetleniem, piecem, podlewaniem czy zraszaczami. Za pomocą stworzonych przez firmę systemów możliwe jest sterowanie całym domem z poziomu smartfonu.