Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?

Wśród wielu dostępnych ofert ubezpieczeniowych oraz licznych kruczków zawartych w umowach można przeoczyć najważniejsze elementy. Z pomocą przychodzi internetowa porównywarka ubezpieczeń OC/AC, która zestawia oferty wielu firm ubezpieczeniowych oraz umożliwia zakup najatrakcyjniejszej z nich. Doradcy mfind.pl podpowiadają, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając i podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby uniknąć błędów.

Zarówno dla właścicieli pojazdów kupujących polisę OC/AC, jak i towarzystw ubezpieczeniowych podstawą jest jasna i otwarta komunikacja. Przejrzyste warunki umów zapewniają komfort obu stronom. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zagwarantować, że zaproponowana oferta spełni oczekiwania ich klientów. Natomiast właściciele samochodów mogą uniknąć niepotrzebnych nerwów wynikających z niezrozumienia warunków podpisanego ubezpieczenia OC/AC. Wśród najczęstszych zapisów umów dotyczących polisy AC, które są niejasne dla właścicieli pojazdów znajdują się m.in.:

  1. Sformułowanie „udział własny” – oznacza kwotę, o którą ubezpieczyciel pomniejszy każde odszkodowanie z AC. Im wyższy udział własny, tym polisa będzie tańsza.
  2. Sformułowanie „franszyza integralna” – to wartość, do której ubezpieczyciel w ogóle nie zlikwiduje szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują ten zwrot, aby uniknąć płacenia za naprawę drobnych szkód.
  3. Sformułowanie „suma ubezpieczenia malejąca po szkodzie” – oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody w trakcie obowiązywania polisy, ubezpieczyciel obniża sumę ubezpieczenia o kwotę, którą wcześniej wypłacił. Warto wykupić polisę z opcją odnawialnej sumy ubezpieczenia, aby wysokość odszkodowania nie zmniejszała się po każdej szkodzie.
  4. Sformułowanie „suma ubezpieczenia malejąca z czasem” – oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie określając wartość auta na dzień wystąpienia zdarzenia, a nie podpisania umowy. Przyjmuje on założenie, że w trakcie trwania polisy cena pojazdu spada.
  5. Sformułowanie „amortyzacja części” – zawarte w warunkach ubezpieczenia AC oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie o wartości uszkodzonej części – wyliczanej w oparciu o tabelę amortyzacyjną – a nie o równowartości zakupu nowej, niezbędnej do naprawy uszkodzonego pojazdu.
  6. Sformułowanie „kosztorysowa metoda likwidacji” – polega na wycenie szkody przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela w oparciu o tabelę amortyzacji. Oszacowana wartość jest wypłacana właścicielowi samochodu, który sam zajmuje się zleceniem naprawy samochodu.
  7. Młodzi kierowcy – niektórzy ubezpieczyciele obniżają wysokość odszkodowania, gdy w czasie zdarzenia auto prowadził młody kierowca, który nie był zgłoszony do polisy.
  8. Niedoubezpieczenie – czyli deklarowanie przez właściciela samochodu niższej od faktycznej wartości pojazdu. Powoduje to, że składki opłacanej polisy są niższe. Oznacza to również niższą sumę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.

Znajomość zapisów umowy nie zawsze gwarantuje, że właściciel samochodu z ubezpieczeniem AC uniknie kłopotów w przypadku wypłaty odszkodowania. Polisę ubezpieczeniową – jak i wiele tego typu umów – podpisuje się z myślą, że nigdy nie będzie potrzeby skorzystania z niej. Większość osób kupujących ubezpieczenie OC/AC polega głównie na opinii doradcy i nie czyta dokładnie warunków umowy. Zdarza się, że takie zaufanie – w sytuacji, gdy pojawia się potrzeba skorzystania z odszkodowania – kończy się nieprzyjemnym zaskoczeniem. Z tego względu niezwykle ważna jest możliwość skorzystania z pomocy kompetentnego doradcy. Przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku ubezpieczeniowym trudnym zadaniem jest samodzielne porównanie i dokładne sprawdzenie każdej z nich. Najłatwiej i najszybciej jest to zrobić za pośrednictwem internetowej porównywarki ubezpieczeń OC/AC. Jest ona pomocna zarówno dla właścicieli samochodów, jak i towarzystw ubezpieczeniowych, które mogą dotrzeć ze swoją ofertą do szerszego grona odbiorców. mfind.pl porównuje i wybiera najlepsze opcje ubezpieczenia spośród nawet 76 ofert ubezpieczycieli” mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu mfind.pl, jednej z największych porównywarek OC/AC w Polsce.

Osobie, która na co dzień nie ma kontaktu z branżą ubezpieczeniową trudno jest dostrzec wszystkie niuanse w umowach ubezpieczeń AC/OC. Porównywarki klasy mfind.pl umożliwiają łatwy wybór odpowiedniej polisy, a dodatkowo oferują nieocenioną pomoc profesjonalnych doradców. Specjaliści z branży ubezpieczeniowej zwrócą uwagę na kruczki w zapisach w momencie podpisywania umowy oraz udzielą wsparcia w przypadku konieczności naprawy szkody komunikacyjnej z polisy OC/AC.