Woda i kreatywność. Relacja, od której wiele zależy

Jak odpowiednie nawodnienie wpływa na zdolność koncentracji uwagi i funkcje poznawcze.

 

Nasz mózg składa się w 75 proc. z wody i aby optymalnie funkcjonował, potrzebuje systematycznego nawadniania. Bez niego pogarsza się nasza koncentracja uwagi, możemy odczuwać zmęczenie oraz ból głowy. Regularne picie wody pozytywnie wpływa na zdolność uczenia się, która jest niezbędna w codziennej pracy oraz zapamiętywaniu. To informacja ważna dla maturzystów i studentów, którzy już wkrótce rozpoczną sesje egzaminacyjne.

Czy woda wpływa na naszą zdolność koncentracji uwagi?

Woda to główny składnik budujący organizm ludzki – stanowi średnio 60 proc. masy ciała przeciętnego, dorosłego człowieka. Mózg człowieka to aż w 75 proc. woda, dlatego nawet niewielkie odwodnienie może wpływać na jego funkcje. Nawet nieznaczne, 1-2 proc. odwodnienie organizmu powoduje, m.in. zmęczenie czy spadek nastroju. Brak odpowiedniej ilości wody obniża sprawność umysłową, co utrudnia skupienie się na wykonywanym zadaniu i obniża efektywność w przyswajaniu wiedzy. Warto dbać
o prawidłowe nawodnienie – rozpoczynać dzień od wypicia szklanki wody i sięgać po nią regularnie
w ciągu całego dnia
– podkreśla specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dr inż. Katarzyna Okręglicka. Właściwe nawyki żywieniowe związane z piciem wody mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Nasz nastrój oraz aktywność umysłowa są w znacznej mierze zależne od pełnowartościowej diety. To, w jaki sposób będzie funkcjonować zdolność logicznego myślenia, rozumienia czy kreatywność, wiąże się między innymi z regularnym piciem odpowiedniej ilości płynów. Zachęcam wszystkich do przetestowania związku między kreatywnością, efektywnym myśleniem
i odpowiednim nawodnieniem. Myślę, że każdy, kto zadba, o właściwą ilość przyjmowanych płynów, zwłaszcza w okresie intensywnego wysiłku umysłowego – np. podczas pracy lub ważnych egzaminów – przekona się o tym, że łatwiej się uczy, szybciej zapamiętuje i sprawniej działa.

Odwodnienie to gorsze wyniki w pracy i w nauce

Skutki nieodpowiedniego nawodnienia można zauważyć bardzo szybko, jednak zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie są tego przyczyny. Większość z nas sięga po wodę dopiero wtedy, kiedy pojawia się pragnienie, które jest pierwszym sygnałem, że jesteśmy odwodnieni. Woda jest nam potrzebna dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych – dzieje się to za sprawą działania neuronów rejestrujących ubytki wody, które przekazują te informacje częściom mózgu odpowiedzialnym za samopoczucie i zdolność do nauki.

 

 

Jak pić wodę, by zadbać o prawidłowe nawodnienie?

Jak dbać o to, by sprawność umysłowa nie ulegała osłabieniu? Pomocne w tym może być zastosowanie się do kilku prostych, ale efektywnych zasad prawidłowego nawodnienia. Organizm człowieka nie potrafi magazynować wody, dlatego jeśli chcemy uniknąć odwodnienia, powinniśmy na bieżąco uzupełniać jej ubytki. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po wodę w momentach wzmożonej aktywności intelektualnej, w ten sposób unikniemy wystąpienia odwodnienia i jego konsekwencji, czyli pogorszenia zdolności poznawczych, spadku koncentracji uwagi czy też pogorszenia nastroju. Starajmy się pić wodę często, małymi łykami. Dorosła kobieta potrzebuje dziennie około 2 litrów płynów, mężczyzna o pół litra więcej. Najlepiej, aby większość z tego stanowiła woda – radzi dr inż. Katarzyna Okręglicka.

O programie

„Woda na Start” to program zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A., którego celem jest poprawa wiedzy
oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem. Program merytorycznie wspierają Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Działania realizowane w ramach projektu „Woda na Start” obejmują kampanię edukacyjno-informacyjną oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej. Więcej o programie oraz wpływie wody na zdrowie można znaleźć na stronie: www.wodanastart.pl

O Żywiec Zdrój S.A.

Firma Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej[1]. Wieloletnia tradycja i ogromne doświadczenie sprawiły, że Żywiec Zdrój stał się dla konsumentów synonimem jakości, którą gwarantują najwyższe standardy wydobycia i butelkowania. Firma od lat konsekwentnie rozwija swoje portfolio, wprowadzając napoje, będące połączeniem najwyższej jakości wody źródlanej ze smakiem owoców. Czerpiąc ze źródeł, firma Żywiec Zdrój ze szczególną troską dba o środowisko naturalne, tworzenie przyjaznego miejsca pracy i wsparcie społeczności lokalnych. Realizuje też inicjatywy o charakterze edukacyjnym, takie jak: „Mamo, Tato, wolę wodę” czy „Woda na Start”, których celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z piciem wody i prawidłową dietą.

Więcej o programie na stronie: www.wodanastart.pl



[1]Żywiec Zdrój S.A. za Nielsen, Żywiec Zdrój S.A. osiągnął najwyższy udział równy 32,3% w kategorii wody butelkowanej (z uwzględnieniem tzw. wód smakowych) w rynku Cała Polska (jako suma rynków Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze i winno-cukiernicze, Stacje Benzynowe), Panel Handlu Detalicznego, udziały wartościowe w okresie I-XII 2014.