Woda filrtowana – dobry wybór?

Znaczenia wody dla organizmu nie sposób przecenić. Bez niej żaden z procesów przemiany materii nie może przebiegać prawidłowo. Walkę o naturalne piękno i zdrowie, można wygrać także w aspekcie ekologicznym i ekonomicznym. 

Woda butelkowana postrzegana jest jako najczystsza i najlepsza. Wydajemy spore pieniądze, dźwigamy kilogramy, siłą rzeczy zaśmiecamy środowisko plastikowymi odpadami. Nigdy jednak nie mamy do końca pewności czy jest ona rzeczywiście najlepsza  i najczystsza. Czas zmienić nawyki i postawić na to, co naprawdę dobre dla nas i… NASZEJ KIESZENI!

 

dafi

LITR IDEALNIE CZYSTEJ WODY ZA 10 GROSZY?

TAK, TO MOŻLIWE DZIĘKI FILTROM DAFI!

15 ZŁ ZA FILTR – 150L PRZEFILTROWANEJ WODY = 10 GROSZY ZA LITR!

DAFI TO POLSKA MARKA OFERUJĄCA DZBANKI FILTUJĄCE DOSTOSOWANE DO JAKOŚCI POLSKIEJ WODY KRANOWEJ. ELIMINUJĄ ZANIECZYSZCZENIA ORAZ INNE SZKODLIWE SUBSTANCJE, MOGĄCE ZNAJDOWAĆ SIĘ W WODZIE KRANOWEJ. PRZEFILTROWANA WODA JAKOŚCIĄ NIE USTĘPUJE WODZIE BUTELKOWANEJ –  NIEJEDNOKROTNIE NAWET JĄ PRZEWYŻSZA.

Z wody kranowej korzystamy każdego dnia. Używamy jej nie tylko do przyrządzania napojów zimnych i gorących, do gotowania, ale również do mycia. Pozornie woda z wodociągów spełnia restrykcyjne normy UE i jest bezpieczna do spożycia przez ludzi, ale jednak… nim trafi z wodociągów do Twojego kranu przemierza setki kilometrów rur ze stali, ołowiu czy PCV. Wędrując pogarsza swój zapach i smak, co utrudnia jej bezpośrednie spożycie prosto z kranu.  Najszybszym i najtańszym sposobem uzdatniania wody jest stosowanie filtrów dzbankowych.

Filtry Dafi eliminują chlor oraz  zanieczyszczenia wytrącane z instalacji wodociągowych, gwarantując uzyskanie czystej i zdrowej wody. Gwarancja bezpieczeństwa potwierdzona jest atestami PZH i regularnymi badaniami laboratoryjnymi.

SERCE FILTRA

ZASYP FILTRUJĄCY TO SEKRET SKUTECZNOŚCI FILTRÓW MARKI DAFI. JEGO SKŁAD ZOSTAŁ IDEALNIE DOSTOSOWANY DO POLSKIEJ WODY KRANOWEJ.

Zasyp filtrujący składa się z aktywnego węgla i żywicy jonowymiennej. Węgiel absorbuje chlor, detergenty, herbicydy, pestycydy i substancje pochodzenia organicznego. Usuwa z wody nieprzyjemny zapach i poprawia jej smak. Działa jak gąbka pochłaniająca szkodliwe substancje, mogące znajdować się w wodzie kranowej. Dodatkowo dzięki temu, że węgiel jest impregnowany srebrem, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Żywica usuwa zaś z wody metale ciężkie (np. ołów), nadmiar soli, magnezu i wapnia, powodujących jej twardość i osadzanie się kamienia w urządzeniach AGD, przedłużając tym samym ich żywotność. Wodę należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu oraz spożyć w ciągu 12 godzin od przefiltrowania.

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST.