WIZERUNEK W SIECI – LUBIĘ TO!

Rozrywka, miejsce kontaktów ze znajomymi oraz wygodna forma autoprezentacji – oto czym są dla nas media społecznościowe i internet. Mogą one mieć i coraz częściej mają niebagatelny wpływ  na nasze życie zawodowe. Przecież nie można zapominać o budowaniu swojego profesjonalnego wizerunku w sieci, ani o zarządzaniu nim.

Proces rekrutacji na dobre przeniósł się do cyberprzestrzeni. Internet odgrywa obecnie olbrzymią rolę w poszukiwaniu pracy. Stale rośnie popularność internetowych wyszukiwarek CV, elektronicznych profili zawodowych, czy serwisów z ogłoszeniami. Dla osób poszukujących pracy internet to doskonała szansa zwrócenia na siebie uwagi. Firmy coraz częściej, oprócz kompetencji, akcentują znaczenie dopasowania danej osoby do reprezentowanych wartości. Warto więc zadbać o to, by wyłaniająca się z naszych internetowych profili sylwetka była jednoznacznie pozytywna.

– Często nie zdajemy sobie sprawy lub bagatelizujemy wpływ mediów społecznościowych na życie zawodowe. A przecież nierozważne podejście do kształtowanego w nich wizerunku może mieć negatywne konsekwencje dla naszej kariery. Warto pamiętać o tym zwłaszcza, gdy jesteśmy na etapie poszukiwania pracy marzeń. Efektywne zarządzanie wizerunkiem w sieci sprawia, że stajemy się widoczni i bardziej atrakcyjni dla pracodawców – przekonuje Piotr Dziedzic z Page Personnel.

Jak wyglądać atrakcyjnie dla pracodawców? Oto kilka wybranych podpowiedzi, których poszukującym pracy udziela międzynarodowa firma doradztwa personalnego Page Personnel:

1. Kreowanie siebie. Zarządzaj swoim wizerunkiem i bądź widoczny. Zastanów się jakie informacje na Twój temat może w Internecie znaleźć potencjalny pracodawca. Jeśli jesteś specjalistą, pasjonatem konkretnej dziedziny – rozważ założenie profesjonalnego bloga tematycznego. Atrakcyjne, kompletne profile na portalach takich, jak Linkedin i Goldenline powinny być punktem startowym do poszukiwania nowego pracodawcy. Warto także  dołączyć do branżowych forów internetowych.

2. Wolność ekspresji. Internet zapewnia wolność wypowiedzi, staraj się jej jednak nie nadużywać. Złośliwe komentarze, co do kolegów z pracy, szefa, czy firmy, w której pracujesz są niedopuszczalne. Każdy musi czasem rozładować negatywne emocje, ale umieszczając swoje uwagi w sieci nigdy nie możesz mieć całkowitej pewności co do tego, kto je przeczyta.

3. Selekcja i monitoring. Dokonuj selekcji zdjęć, które zamieszczasz na swoim profilu. Przyjrzyj się także tym, na których oznaczyli Cię Twoi znajomi. Zwracaj uwagę na posty i komentarze dotyczące Ciebie. Nieodpowiednie zdjęcie czy filmik mogą negatywnie wpłynąć na odbiór Twojej osoby przez potencjalnego pracodawcę.

4. Portale prywatne vs zawodowe. Staraj się nie łączyć kont na portalach zawodowo-biznesowych (np. Linkedin czy Goldenline) z typowo rozrywkowymi (np. Facebook). Zostały stworzone w odrębnych celach i warto pozostawić je jako oddzielne. Jeśli jednak zależy Ci na powiązaniu kont wykorzystaj zabezpieczenia i filtry by ograniczyć dostęp do niektórych publikowanych przez Ciebie treści.

5. Prywatność i bezpieczeństwo. Zawsze ustawiaj odpowiedni poziom prywatności swojego profilu. Większość portali społecznościowych pozwala na wprowadzanie ograniczeń, co do tego, kto może oglądać i komentować publikowane przez Ciebie treści. Pamiętaj, że brak odpowiednich ustawień prywatności sprawia, że informacje i treści, które publikujesz w sieci nie są chronione. Co jeśli zostaną udostępnione i trafią do niewłaściwej osoby?

6. Znajomi z sieci. Zastanów się, kogo dodajesz do swoich kontaktów. Upewnij się, że rzeczywiście znasz tę osobę i możesz jej zaufać. Treści dostępne w Twoim profilu nie zawsze powinny trafiać do każdego.