Wiosna w ruch! Jak za nią nadążyć?

Wiosną znowu chce się biegać, skakać, spacerować – znowu chce się żyć! O tym jak wspierać wiosenny przypływ sił i energii odpowiednią, zbilansowaną dietą, mówi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej Instytutu Pediatrii Collegium Medicum UJ, ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.

Jak przygotować się do aktywnej wiosny?

Ciepły wiosenny wiatr to dla wszystkich sygnał do wyjścia na dwór. Zajmujemy ławki na osiedlowych skwerkach, wyciągamy rowery z garaży, plecaki z pawlacza i wygodne buty. Sezon aktywności na świeżym powietrzu czas zacząć! Dobrze zrobić to z rozmysłem, tak by w pełni cieszyć się piękną pogodą i dobrym wiosennym nastrojem. Na początek warto ustalić, co i gdzie chcemy robić. Opcji jest wiele: od spaceru po najbliższym parku, przez rodzinny piknik na świeżym powietrzu, aż po dłuższą wycieczkę za miasto. Jeśli ma się dobry pomysł i plan, nie trzeba wcale brać urlopu, by skorzystać z wiosennej pogody, rozruszać mięśnie i wreszcie zaczerpnąć powietrza w płuca.

Warzywa i owoce w wiosennej diecie

Na wiosnę czujemy nowy przypływ sił. Warto mądrze je wspierać, by w dobrej formie wkroczyć w lato. Szczególnie istotną rolę ma w tym nasz sposób odżywiania, ważne by był zróżnicowany oraz bogaty w warzywa i owoce.
„Jeśli na wiosnę chcemy wzmocnić nasze siły, sięgnijmy po owoce i warzywa – nasze naturalne źródło witamin, soli mineralnych i antyoksydantów. Naturalne suplementy są dobrze przyswajalne i całkowicie bezpieczne – mówi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej Instytutu Pediatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.

SMART sposób na zapakowanie plecaka

Przypływ świeżego powietrza i duża dawka ruchu to też zwiększone zapotrzebowanie na energię. Długi spacer często kończymy jedząc przypadkowo kupione przekąski, niezbyt wartościowe energetycznie ani odżywczo. Warto wcześniej przygotować się na głód, który przecież i tak nas dopadnie. Możemy już w domu przemyśleć smaczne, proste i wygodne przekąski, które dodadzą nam sił na kolejnych parę kilometrów na rowerze czy pokonanie stromego pagórka w lesie. Zanim wyruszymy z domu przygotujmy sobie i najbliższym coś wartościowego do zjedzenia. Może to być smakowita sałatka zapakowana do pojemnika, kanapka z ulubionym serem, banan czy jabłko. Jeśli nie mamy ochoty lub czasu, by pakować, myć i obierać owoce, skorzystajmy z wygodniejszych rozwiązań. Zapakowana do plecaka saszetka musu owocowo-warzywnego lub butelka 100% soku owocowego czy warzywnego świetnie zastąpi jedną z pięciu zalecanych przez ekspertów porcji owoców i warzyw.

„Pamiętajmy jednak, że owoce i warzywa to podstawa zbilansowanej diety przez cały rok. Dieta bogata w owoce, warzywa lub soki i musy, którymi możemy zastąpić jedną z zalecanych porcji, zapewnią nam dobrą formę fizyczną oraz dobre samopoczucie. To inwestycja w siebie, która na pewno nam się zwróci” – radzi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska

Soki i musy, które nie zawierają dodanego cukru, sztucznych barwników i konserwantów, praktycznie nie różnią się składem od świeżych owoców i warzyw, z których zostały wyprodukowane.