Waluta zawsze pod ręką

Fot. Marcin Lewicki, Prezes Kantor77

Przy planowaniu zagranicznych wakacji zawsze pojawia się problem wymiany złotówek na inną walutę oraz niepewność czy zabrana kwota okaże się wystarczająca na nasze urlopowe potrzeby. Tymczasem, aby oszczędzić czas i pieniądze przed wyjazdem oraz zapewnić sobie spokój w czasie pobytu w obcym kraju wystarczy otworzyć konto walutowe w swoim banku, a następnie skorzystać z oferty coraz bardziej popularnych kantorów internetowych. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór jednego z nich, należy pamiętać o kilku szczegółach.

Obecnie za pośrednictwem sieci można odbyć kurs na platformie e-learningowej, zrobić zakupy, umówić się do lekarza czy sprawdzić stan oszczędności w banku. Również kantory internetowe spotkały się w ostatnich latach z ogromnym zainteresowaniem Polaków.

Użytkownicy korzystający z możliwości wymiany walut on-line doceniają przede wszystkim wygodę i szybkość transakcji. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas tracony na poszukiwaniu stacjonarnego kantoru, a także zapewnia możliwość szybkiego odnalezienia najkorzystniejszego kursu. Ponadto, wymieniona kwota niemal od razu pojawia się na koncie. Dodatkową korzyścią jest lepszy niż w tradycyjnych kantorach czy bankach tzw. spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kupnem i sprzedażą waluty.

Jedynym wymogiem jest dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego podłączonego do Internetu. Warto też posiadać konto walutowe z podpiętą kartą płatniczą, dzięki któremu można uniknąć kosztów przewalutowania podczas płatności bezgotówkowych czy prowizji za pobranie gotówki z bankomatu.

Kantory internetowe stały się szczególnie popularne wśród osób zaciągających kredyt hipoteczny w obcej walucie oraz przedsiębiorców, dla których wymiana waluty przez Internet często oznacza znaczne oszczędności. Stanowią też wygodne rozwiązanie dla osób wyjeżdżających do innych krajów, zarówno do pracy, jak i na wakacje. Transakcji można dokonać z dowolnego miejsca o dowolnej porze, zatem turysta czy biznesmen nie musi obawiać się, że zabraknie mu środków na niespodziewane wydatki. Kantor internetowy może być również przydatny dla osób robiących zakupy w zagranicznych sklepach on-line.

Szukając możliwości wymiany waluty on-line trzeba pamiętać, że nie zawsze kantor z najkorzystniejszym kursem stanowi najlepszy wybór. Niektóre kantory wyświetlają na swojej stronie głównej kursy dla wymiany określonej kwoty, np. 50.000 EUR. Gdy klient wymienia 5.000 czy nawet 25.000 EUR, kurs znacznie różni się od spodziewanego. Należy również zwrócić uwagę na wysokość dodatkowych opłat, takich jak prowizje czy koszt przelewu, które niekiedy czynią transakcję nieopłacalną.

Przede wszystkim należy sprawdzić wiarygodność kantoru. Jej wyznacznikiem, oprócz opinii dotychczasowych użytkowników, jest odpowiedni system zabezpieczeń. Strona powinna posiadać certyfikat SSL, gwarantujący ochronę danych przesyłanych drogą elektroniczną oraz potwierdzający wiarygodność witryny. Również wewnętrzne procedury danego kantoru mogą zapewnić klientom bezpieczeństwo. W Kantor77.pl są to poziomy kasjerskie oraz poziomy doradców. Weryfikacje przelewów i transakcji następują automatycznie i manualnie, w zależności od kwot sięgając nawet 3-stopniowej weryfikacji. W czasie transakcji, gotówka przez cały czas znajduje się na koncie bankowym i nikt nie ma do niej dostępu. Pieniądze użytkowników nie są w żaden sposób inwestowane w trakcie oczekiwania na wymianę waluty i nie finansują działalności firmy. Kantor77.pl drobiazgowo sprawdza też dotychczasową karierę zawodową swoich pracowników, by nie narazić się na współpracę na przykład z osobami o przeszłości kryminalnej.

Wyznacznikiem wiarygodności kantoru jest również licencja Narodowego Banku Polskiego, nadawana kantorom internetowym posiadającym stacjonarne punkty obsługi. Dokument weryfikowany corocznie przez kontrolerów świadczy m.in. o niekaralności pracowników kantoru. W przypadku firm bez licencji, a takich na polskim rynku jest jeszcze sporo, nie istnieje gwarancja rzetelności i wiarygodności. Każdy kantor internetowy powinien umieścić na swojej stronie numer NIP, REGON, adres, a także informację czy podmiot stosuje procedury związane z ustawą o ochronie danych osobowych oraz czy transakcje są zgłaszane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Kantory internetowe nie podlegają obowiązkowi rejestracji w NBP, ponieważ aktualny porządek prawny nie wyznaczył organu regulującego ich działalność. Paradoksalnie, brak regulacji prawnych ogranicza rozwój kantorów internetowych. Potencjalny klient może mieć problemy z weryfikacją ich wiarygodności a jest to rynek, w którym zaufanie odgrywa bardzo istotną rolę. Kantorom internetowym powinno więc zależeć na tym, by opinia publiczna wiedziała, że działają one w oparciu o jasno wyznaczone standardy. Rozwiązaniem mogą być przepisy dające NBP oraz Komisji Nadzoru Finansowego uprawnienia kontrolne.

Niedostatek regulacji prawnych nie powinien jednak zrażać potencjalnych klientów. Jeżeli kogoś nie przekonują licencje, zabezpieczenia i wewnętrzne procedury, może sprawdzić wiarygodność kantoru przeprowadzając próbną transakcję lub zadzwonić na numer infolinii firmy. Udana wymiana niewielkiej kwoty oraz rozmowa z konsultantem powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Wybór uczciwego i wiarygodnego kantoru nie jest zatem rzeczą trudną. Wystarczy zwrócić uwagę na parę istotnych rzeczy oraz wykonać kilka kroków, by zweryfikować firmę, a potem korzystać z funkcjonalności, jakie daje wymiana walut on-line.

Autorem wypowiedzi jest Marcin Lewicki, Prezes Kantor77.