Walentynki uczczone szampanem

Niezależnie od tego czy walentynki spędzane są w domu, w restauracji, albo na romantycznym weekendzie w Paryżu, warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. Początek romantycznemu wieczorowi może dać kieliszek wykwintnego wina, wypitego wspólnie z ukochaną osobą.

 

Tradycje związane z obchodzeniem 14 lutego bardzo się zmieniały, a dzisiejsze święto ma niewiele wspólnego z jego pierwowzorem, obchodzonym w Rzymie dniem płodności i macierzyństwa. Dzisiaj, chociaż często krytykowane za komercyjny charakter, walentynki obchodzone są prawie na całym świecie. We Francji najpopularniejszą formą spędzania tego wieczoru jest wizyta w teatrze bądź udział w koncercie. We Włoszech panuje zwyczaj, aby wszystkie podarunki wręczane bliskim tego dnia były czerwone. W Japonii przyjęło się, że kobiety wręczają mężczyznom czekoladki. Istnieją dwa rodzaje – te przeznaczone dla przyjaciół i te, które otrzymać mogą jedynie ich ukochanym. Niezależnie od formy, jedno pozostało niezmienne. 14 lutego od początku tradycji był dniem, który celebrował miłość.

 

Wyjątkowy i niezwykle zmysłowy wieczór z ukochaną osobą może uświetnić jedynie francuski szampan taki jak np. Champagne de Linières, sprowadzany z Szampanii specjalnie do sieci Żabka i Freshmarket (cena: 69,99 zł.). Jego lekkość i świeżość w połączeniu z bąbelkami spowodowały, że do tej pory uważa się go za afrodyzjak. Serwując szampana podczas romantycznej kolacji warto pomyśleć o truskawkach, ostrygach czy kawiorze. Ich subtelny posmak dopełni kompozycję smaku i bukiet szampana.

Z jakich szczepów powstaje szampan? Są trzy podstawowe. Chardonnay, które nadaje lekkości, świeżości i elegancji. Trunek produkowany tylko z tego szczepu nosi nazwę „Blanc de Blancs”. Nie jest bardzo popularny, dlatego iż większość szampanów to mieszanki szczepu pinot noir – to on nadaje winu nieco tajemniczości, szlachetności. Natomiast pinot meunier domyka bukiet doznań w szampanie dając mu dużą owocowość.

W produkcję szampana wkłada się całe serce. Zbiory są wyłącznie ręczne, wybiera się najlepsze grona, które łączone są następnie w niezwykłe kompozycje smaku i zapachu. Co powoduje, że jest on tak popularny? Z pewnością pomaga mu położenie geograficzne – bliskość Paryża – miasta wiecznej zabawy, licznych kabaretów i lekkości życia. Chyba nie ma miejsca, gdzie jego cudowne bąbelki mogłyby zrobić większą furorę!

 

Oscar Wilde mawiał, że „bez szampana przyjemność jest tylko iluzją”, a zatem może warto w ten jedyny, absolutnie wyjątkowy dzień zaserwować swojej ukochanej osobie odrobinę prawdziwej przyjemności?