Usługi aplikacyjne nadają rytm światu opartemu na aplikacjach

Aplikacje znajdują się w centrum dzisiejszej rzeczywistości. Bez przerwy korzystają z nich zarówno pracownicy, jak i klienci, zwiększając zyski przedsiębiorcom. Szacuje się, że przeciętne przedsiębiorstwo stosuje nawet do 200 aplikacji w swojej działalności.

Cały czas zmienia się sposób zarządzania aplikacjami oraz ich kontrolowania, zmuszając firmy do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób wdrażać aplikacje by było to opłacalne. Praktycznie każda aplikacja korzysta z tej lub innej formy usługi aplikacyjnej, aby zarządzać wydajnością (zdolność aplikacji do szybkiego reagowania podczas korzystania z niej), bezpieczeństwem (używanie oprogramowania w sposób bezpieczny) lub dostępnością (nieprzerwany dostęp do aplikacji).

W rezultacie, aby zapewnić niczym niezakłóconą współpracę aplikacji z użytkownikiem końcowym, organizacje muszą potrafić zarządzać wieloma usługami naraz.

Dlaczego obecnie robi się tyle szumu wokół usług aplikacyjnych?

Żyjąc w ciągłym pośpiechu użytkownicy oczekują, że aplikacje będą działały zawsze, szybko i na każdym urządzeniu. Jeżeli organizacje nie będą w stanie spełnić tych oczekiwań, klienci bez najmniejszych problemów znajdą alternatywy i przejdą na rozwiązania konkurencyjne.

Jednocześnie tempo rozwoju oprogramowania wciąż przyspiesza. Kolejne wersje coraz szybciej pojawiają się na rynku, pojawiła się metoda DevOps, a także oczekuje się, że wdrażanie nowych wersji nie będzie miało wpływu na bieżące działanie aplikacji. Aby działy IT lub firmy informatyczne pozostały w kontakcie z klientami, muszą one spełniać ich oczekiwania, używając responsywnych, dostępnych za pomocą różnych kanałów aplikacji, w których zmiany wprowadzane są bez zakłóceń.

Usługi aplikacyjne obejmują pakiet technologii lub usług, które zwiększają dostępność, bezpieczeństwo oraz szybkość działania aplikacji. Usługa aplikacyjna nie jest tym samym, co aplikacja sama w sobie – to technologia lub serwis stworzone dla środowiska, w którym działa dane oprogramowanie.

Usługi aplikacyjne mogą obejmować szeroki zestaw zastosowań – od tradycyjnego równoważenia obciążenia, z których zasłynęło F5 na początku swej działalności, po bardziej zaawansowane technologie dostarczania aplikacji. Technologie te dotyczą bezpieczeństwa, mobilności, dostępu, wydajności oraz zarządzania tożsamością – a zatem technologii, w których F5 wypracowało ekspercką pozycję.

Współczesny rynek usług aplikacyjnych

Usługi aplikacyjne są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej z uwagi na rosnące zastosowanie aplikacji w organizacjach. Ponadto przedsiębiorstwa coraz częściej wolą stworzyć własne aplikacje zamiast wykorzystywać standardowe. Gartner przewiduje, że do roku 2020 aż 75 procent aplikacji wspierających biznes cyfrowy będzie tworzone dla potrzeb firmy, a nie kupowane1. Organizacje będą poszukiwać usług aplikacyjnych dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.

Oczywiście organizacje znajdują się na różnym etapie w odniesieniu do stosowania aplikacji, gdyż inaczej określają własne priorytety. Większość organizacji wdrożyła już usługi takie jak SSL VPN, natomiast usługi związane z systemem obsługi tożsamości użytkownika, kontrolą dostępu (w tym jednorazowym dostępem) do aplikacji planuje wprowadzić w tym roku około jedna czwarta organizacji.

Autor: Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w F5 Networks