Uczniowie wiedzą to od dawna: w grupie jest raźniej, weselej i efektywniej. Wspólne uczenie się przynosi lepsze efekty. Kiedyś spotykano się w domu któregoś z uczniów, każdy przynosił przydatne materiały, a rodzice zapewniali spokój i kanapki. Teraz uczniowie radzą sobie podobnie, ale przy pomocy internetu i platform do nauki kooperatywnej.
Nauka online
Według raportu „Learning Analytics” serwisu Brainly system nauczania w internecie to głównie lekcje dotyczące najważniejszych przedmiotów w szkole takich jak: język polski, angielski, matematyka, fizyka itd. W bardzo szybkim tempie rośnie także zapotrzebowanie na naukę języków obcych, ponad 40% Polaków szuka nauczyciela języka obcego, ponad milion uczniów płaci za dodatkowe kursy, a 1,5 miliona chodzi na indywidualne lekcje. Największe platformy do nauki w języku polskim umożliwiają naukę języków obcych lub ułatwiają nawiązanie kontaktu pomiędzy nauczycielem
a uczniem.
Peer-to-Peer, czyli nauka w grupie
Nauczanie kooperatywne to nabywanie wiedzy i umiejętności poprzez aktywną pomoc i wsparcie. Jest to komunikacja dwustronna, która nie wymaga specjalnych warunków, ale przynosi znaczące korzyści dla uczących i uczonych.
– Nauka kooperatywna zwiększa poczucie własnej wartości uczniów, polepsza ich zdolności komunikacyjne, a dzielenie wspólnych doświadczeń przyspiesza naukę – zaznacza Erik Choi, specjalista od peer-to-peer learning.
Według raportu każda z grup odbiorców dostrzega inne zalety nauki kooperatywnej: nauczyciele podkreślają, że uczestnicy szybciej w ten sposób się uczą, bo porozumiewają się tym samym językiem, natomiast uczniowie, że przekazywanie komuś wiedzy jest najefektywniejszym sposobem na naukę. Do korzystania z Brainly motywuje ich chęć odrobienia pracy domowej, poprawienie ocen, weryfikacja już zdobytej wiedzy, a także przygotowanie się do klasówek i testów końcowych.
Nikt nie wie wszystkiego, za to wszyscy wiedzą coś
Nauczanie kooperatywne jest bardzo efektywną metodą – w znaczący sposób poprawia jakość nauczania. Jolanta Turkiewicz komentuje: – W mojej ocenienie, jako nauczyciela matematyki z wieloletnim stażem, nowoczesne podejście do edukacji zdalnej poprzez interaktywne metody społecznościowe, ma ogromny wpływ na wszechstronny rozwój użytkowników takich społeczności. A praca w grupie oparta na współpracy, czyli nauczanie kooperatywne, zapewnia wzajemne wsparcie uczących się osób oraz długotrwałe efekty ich współpracy i wsparcia.