Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu

Zbliża się półmetek wakacji. Chociaż wiele osób ma już wykupione lub zaplanowane wczasy, są także osoby które nadal nie podjęły decyzji. Biura podróży namawiają do zakupu wycieczek, kusząc nas promocyjnymi ofertami. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kupimy wycieczkę na wrzesień, a obawiamy się, że tuż przed wyjazdem zachorujemy i będziemy musieli wycofać się z wyjazdu? Expander radzi, by rozważyć w takiej sytuacji ubezpieczenie na wypadek rezygnacji.

 

Kiedy już skusimy się na atrakcyjną ofertę biura podróży i dokonamy zakupu wycieczki, może pojawić się obawa, że w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku nie będziemy mogli udać się na wypoczynek, a tym samym przepadną nasze pieniądze. Operatorzy czasami zwracają cześć kosztów, jeśli rezygnacja zostanie złożona odpowiednio wcześnie. Jednak chcąc zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy, warto wykupić polisę turystyczną z dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek rezygnacji z wycieczki.

 

Przed podpisaniem umowy w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), w których zostały wyszczególnione sytuacje, w jakich przysługuje nam wypłata świadczenia. W większości towarzystw pieniądze z tytułu ubezpieczenia w momencie rezygnacji
z wyjazdu należą się w momencie:

  • nieszczęśliwego wypadku ubezpieczonego, uniemożliwiającego podróż (potwierdzone przez lekarza)
  • śmierci bliskiej osoby
  • utraty mienia ubezpieczonego w wyniku kradzieży lub rozboju, gdzie konieczne jest pozostanie
    w miejscu zamieszkania (z powodów administracyjnych lub prawnych)
  • kradzieży dokumentów niezbędnych w podróży (tj. paszport, wiza wjazdowa, dowód osobisty).

 

Niektóre towarzystwa zgadzają się także na zwrot kosztów wyjazdu m.in. w przypadku choroby dziecka ubezpieczonego, komplikacji związanych z ciążą, wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę lub także gdy wystąpi reakcja alergiczna na szczepienia obowiązkowe w danym państwie.

 

Świadczenie natomiast nie zostanie nam wypłacone między innymi w przypadkach, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie w chwili gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, nie podda się obowiązkowym szczepieniom, które były konieczne przy wyjeździe do danego państwa, ubezpieczony usiłuje lub popełnił przestępstwo, a także gdy pracodawca odwoła lub dokona zmiany terminu urlopu.

 

Co ważne, takie ubezpieczenie powinno zostać wykupione odpowiednio wcześnie. Niektóre towarzystwa zastrzegają, że wykup musi nastąpić przykładowo w ciągu 5-7 dni od momentu zakupienia danej wycieczki.

Źródło: Expander