Nie trać głowy na wyprzedaży

Polacy doceniają zimowe wyprzedaże. Jak pokazują badania PAYBACK Opinion Poll, w tym roku trzech na czterech konsumentów zdecyduje się na skorzystanie z różnego rodzaju promocji, obniżek i przecen. Eksperci wyjaśniają, dlaczego nie warto zwlekać z planowanymi zakupami oraz podpowiadają, jak ustrzec się przy tej okazji przed nadmiernymi wydatkami.

Zmiany dobrze zaplanowane

Nowy rok zachęca do snucia planów na przyszłość. Chcemy, by „nowe rozdanie” było lepsze od poprzedniego, dlatego chętniej podejmujemy wyzwania i decyzje. Zmiany warto rozpocząć od małych kroków, takich jak metamorfoza garderoby czy wystroju mieszkania. Okres noworocznych wyprzedaży to idealny moment na tego typu działania. – Sezonowe przeceny to doskonała okazja na znalezienie nowych kreacji i modnych akcesoriów bez nadwyrężania portfela. Obniżone ceny zachęcają do kompletowania nowych stylizacji. Markowe ubrania, buty czy dodatki można kupić nawet o 70% taniej – mówi Agata Wojtkiewicz, Projektantka, Ambasadorka Stylu Manufaktury. – Warto teraz wyszukać dla siebie rzeczy, które stanowią niezbędnik w kobiecej szafie i pozwalają na komponowanie zestawień, które będą modne dłużej niż przez jeden sezon. Biała, najlepiej męska koszula, miękki kaszmirowy lub moherowy sweter w szarym melanżu oraz czarna skórzana kurtka, to elementy garderoby, których powinniśmy szukać obecnie na sklepowych półkach.

Tego typu zakupy należy jednak wcześniej przemyśleć. Odwiedzając butiki i sklepy dobrze mieć plan dotyczący tego, czego szukamy. W przeciwnym wypadku może się bowiem okazać, że ogromny wybór nas przytłoczy, a decyzje podejmowane pod wpływem chwilowego kaprysu czy atrakcyjnej ceny mogą okazać się nietrafione.

Budżet w wersji smart

Wyniki badań wskazują, że w czasie trwających obecnie wyprzedaży wydamy średnio od 251 do 500 zł[1]. Najczęściej pieniądze te przeznaczamy na zakup odzieży, obuwia oraz dodatków, choć rosnącą popularnością cieszą się również książki, gry komputerowe, kosmetyki czy urządzenia elektroniczne. – Wyprzedaże pozwalają na kupno wielu towarów w atrakcyjnych cenach – przyznaje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). – Warto jednak zachować rozsądek i nie wydawać pieniędzy na rzeczy, które są nam niepotrzebne. Przydatne może okazać się dokładne określenie celu zakupów oraz odpowiednie przygotowanie „wyprzedażowego budżetu”. Jeśli lubimy korzystać z gotówki, nie powinniśmy zabierać ze sobą zbyt dużej kwoty. Posiadacze kart mogą natomiast ustalić limity transakcji. W ten sposób zabezpieczą się przed pokusami promocji – dodaje.

W czasie zakupów warto korzystać z kart także z innych powodów. Bilingi przeprowadzonych transakcji pozwalają bowiem na analizę naszych wydatków i skuteczniejsze gospodarowanie budżetem, co w przypadku płatności gotówką jest trudniejsze. – Warto także zwrócić uwagę na karty kredytowe, które mogą okazać się pomocne w czasie wyprzedaży. Pozwalają bowiem na szybkie zasilenie budżetu – mówi Ewa Kozłowska, Gold Finance, ZFDF. – Powinniśmy jednak pamiętać, że kredyt zaciągnięty za pomocą takiej karty musimy spłacić. Najlepiej jeśli zrobimy to jak najszybciej, w czasie trwania okresu bezodsetkowego, co pozwoli na uniknięcie wysokich opłat. Rozsądnie jest więc zaciągnąć jedynie zobowiązania w wysokości, którą możemy spłacić po otrzymaniu najbliższej pensji – konkluduje ekspert.

Eksperci ZFDF radzą:
Kontroluj saldo na swoim koncie.
Przed wyprawą do galerii handlowej określ swój budżet i nie przekraczaj go w czasie zakupów.
Ustal limity dotyczące dziennych płatności kartą i wypłat gotówki w bankomacie.
Zachowaj szczególną ostrożność w czasie korzystania z bankomatów i transakcji przy użyciu kart.
Nigdy i nikomu nie udostępniaj swojego kodu PIN.