Targi Pracy – jak przygotować się do spotkania z pracodawcą?

Fot. monsterpolska.pl

Jesień to czas, gdy myślimy o zmianie pracy lub w przypadku studentów i absolwentów – znalezieniu dobrego stażu czy praktyk. W takiej sytuacji warto wybrać się na targi pracy. Ich oferta jest na tyle bogata, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie do tego wydarzenia. Tylko wtedy przyniesie ono wymierne korzyści.

Określ swoje cele

Każdy odwiedzający targi powinien na wstępie przeanalizować, z którą branżą lub specjalizacją wiąże swoją dalszą karierę zawodową. Określenie swoich mocnych stron oraz podsumowanie zdobytych doświadczeń, w tym odbytych stażów czy praktyk, zawęzi obszar poszukiwań. Dzięki temu z bogatej oferty firm prezentujących się na targach, wybierzemy te, których profil najbardziej pasuje do naszych oczekiwań i planów. Warto pamiętać, że targi nie są skierowane tylko do studentów. Osoby z doświadczeniem zawodowym mogą wybrać targi dla profesjonalistów z danej branży lub ogólne gromadzące wielu pracodawców, połączone często ze spotkaniami networkingowymi i warsztatami.

Zapoznaj się z listą wystawców

Organizatorzy targów pracy zazwyczaj kilka tygodni przed ich rozpoczęciem udostępniają na stronie internetowej pełną listę firm biorących w nich udział. Warto ją sprawdzić zanim jeszcze wybierzemy się na daną imprezę. Oprócz nazwy firmy znajdziemy tam również szereg informacji o firmie, a także opis profilu poszukiwanych kandydatów.  Udostępnione materiały pozwolą też dokonać wstępną selekcję i odpowienio przygotować się do spotkań już na targach. Decydując się na odwiedzenie stoisk wybranych pracodawców, warto zaopatrzyć się w mapę targów i zaznaczyć wybrane stoiska. Pomoże to zaplanować pobyt na targach oraz efektywnie wykorzystać czas.

Przygotuj dokumenty aplikacyjne

Odwiedzając targi pracy warto mieć ze sobą kilka egzemplarzy CV, najlepiej w dwóch wersjach językowych, a także w wersji elektronicznej. Często na targi przyjeżdżają także zagraniczni przedstawiciele firm, dlatego życiorys w języku angielskim jest wstępem do nawiązania dalszego dialogu. Dokumenty aplikacyjne powinny zawierać zwięzły opis dotychczasowego doświadczenia zawodowego – z uwzględnieniem praktyk i stażów, znajomości języków obcych czy dodatkowych umiejętności, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. Przygotowując profesjonalne i aktualne CV, warto skorzystać z  przydatnych wskazówek, znajdujących się w sekcji poradnika kariery na stronie monsterpolska.pl. Nie obawiajmy się także opisać swoich dokonań na poprzednich stanowiskach oraz pochwalić się tym, jak nasza praca przyczyniła się do sukcesu firmy – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zadbaj o ubiór

Targi pracy to doskonała okazja do nawiązania kontaktu z przedstawicielami firm. Ubiór, wygląd i postawa zawsze wiele mówią o kandydacie. Warto postawić na bezpieczny, ciemny odcień stroju, unikając wzorzystych deseni i krzykliwych kolorów. W przypadku Pań sprawdzą się klasyczne spodnie w kant, ołówkowe spódnice oraz żakiety. Niewskazane są spódniczki mini czy bluzki z bardzo głębokimi dekoltami. Mężczyźni powinni dopasować eleganckie spodnie, z koszulą w pastelowej barwie. Dopuszczalne są również swetry lub pulowery. Ważne, by ubranie pozostawało czyste oraz schludne, a to z pewnością pomoże zrobić pierwsze dobre wrażenie.

Zadawaj pytania

Na targach warto porozmawiać z przedstawicielami firmy i zapytać, np. o aktualne rekrutacje, możliwości rozwoju w strukturach firmy, oferowane programy stażowe czy warunki zatrudnienia. Jeśli planujemy odwiedzić kilka stoisk targowych, możemy na bieżąco sporządzać notatki ze spotkań, tak by niczego nie zapomnieć. Pamiętajmy także, by wyciągnąć z takich rozmów jak najwięcej. Poznanie kultury organizacyjnej to klucz do zweryfikowania, czy pasujemy do danej firmy i czy chcemy być jej częścią w przyszłości – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

 

Korzystaj z wielu możliwości

Bardzo często podczas wydarzeń targowych odbywają się bezpłatne warsztaty, szkolenia czy prezentacje dla uczestników dotyczące,  np. aktywnego poszukiwania pracy czy rozwoju umiejętności przydatnych w dalszej karierze zawodowej tj. asertywność czy komunikatywności. Pracodawcy organizują także liczne prezentacje dla kandydatów dotyczące struktury i kultury organizacyjnej swoich firm. Warto wykorzystać również możliwość spotkania z doradcami zawodowymi, którzy pomogą zweryfikować dokumenty aplikacyjne i podpowiedzą, jak skutecznie i profesjonalnie napisać życiorys – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Na jesiennych targach nie zabraknie także ekspertów portalu kariery monsterpolska.pl, którzy udzielać będą porad dotyczących rekrutacji on-line. Stoisko firmy będzie można odpowiedzieć podczas:

  • Akademickich Targów Pracy na Politechnice Wrocławskiej – 14 października
  • Targach Pracy i Przedsiębiorczości w Warszawie – 15 października 2014
  • Targach Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków na Politechnice Warszawskiej – 20 października 2014
  • Inżynierskich Targach Pracy na Politechnice Krakowskiej – 21 października 2014