„Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty” – Ogólnopolski Test Wątroby

W ramach kampanii „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty” powstał Ogólnopolski Test. Dzięki uzyskanym na jego podstawie informacjom, można samodzielnie ocenić czynniki ryzyka dla zdrowia wątroby.

Każdy, kto chce bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy jego wątroba potrzebuje wsparcia, powinien odwiedzić stronę kampanii www.szczesliwawatroba.pl i odpowiedzieć anonimowo na kilkanaście pytań, dotyczących nawyków żywieniowych oraz zachowań zdrowotnych. Na zakończenie testu pojawia się podsumowanie oceniające potencjalne zagrożenie dla wątroby. Można się z niego dowiedzieć, czy warto poświęcić jej więcej uwagi.

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Można wyliczyć ponad 500 funkcji, które spełnia dla całego organizmu. Mało kto myśli o tym, że wątroba jest niezbędna do życia, tak jak serce. Jest tak ważna, bo uczestniczy niemal w każdym procesie metabolicznym. Jak w laboratorium dokonuje przemian węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków oraz rozkłada toksyny. Oprócz tego, jest niestrudzonym magazynierem, który pobiera i wydaje – dbając o to, żeby nie zabrakło ważnych związków dla pracy całego organizmu. W przypadku, gdy jest nieodpowiednio traktowana – może ulec uszkodzeniu i nie spełniać swoich funkcji.

Z raportu GFK wynika, że tylko połowa Polaków prawidłowo rozpoznaje, że jest ona odpowiedziana za neutralizację toksyn. Jeszcze mniej osób wie, że odpowiada za produkcję żółci (33%) czy pełni funkcje odpornościowe (17%). Większość Polaków upatruje źródeł chorób wątroby w nadmiernym spożywaniu alkoholu (70%) nie zważając na codzienne nawyki, które również mają ogromny wpływ na stan wątroby.

Wiedza, którą uzyskamy w efekcie wypełnienia testu pozwoli nam zrozumieć, jakie zachowania prozdrowotne warto wprowadzić do codziennego życia, w trosce o zdrowie wątroby. Dlatego warto wejść na stronę www.szczesliwawatroba.pl i wykonać Ogólnopolski Test Wątroby, z tej możliwości skorzystało jak dotychczas ponad 27 tys. osób.