Swobodne spadki na rublu rozpoczęły wyprzedaż złotego

Wspólnej walucie europejskiej na początku tygodnia udało się umocnić do poziomu 1,257 USD/EUR, jednak przez resztę tygodnia na głównej parze walutowej euro traciło na wartości – pogłębiło swoje straty w wyniku środowego posiedzenia FOMC i w czwartek rano dostało się pod poziom 1,23 USD/EUR, niedaleko tegorocznych minimów.

Przyczyn ostatniego osłabienia złotego tym razem należy szukać nie w działaniach polskiego lecz rosyjskiego banku centralnego (CBR). Za sprawą swobodnego spadku wartości rubla złoty oraz węgierski forint znalazły się pod presją wyprzedażową. Na parze z euro złoty osłabił się powyżej poziomu 4,28 PLN/EUR osiągając najniższą wartość w tym roku. Na parze z amerykańskim dolarem spadek wartości złotego osiągnął poziom 3,50 PLN/USD ustanawiając najsłabsze notowanie złotego od lipca 2012 r.

Posiedzenie FOMC (Fed) było w ostatnich dniach kluczowym wydarzeniem makroekonomicznym nie tylko w USA, ale także na rynkach globalnych. Inwestorzy wyczekiwali odpowiedzi na pytanie dotyczące określenia przewidywanej daty podwyższenia stóp procentowych w przyszłym roku. Szefowa Fedu Janet Yellen oznajmiła, że do podwyższenia stóp procentowych nie dojdzie na najbliższych posiedzeniach FOMC, powtarzając jednocześnie, że przy podejmowaniu tych decyzji kluczową rolę będą odgrywać statystyki gospodarcze. Nadchodzące w ostatnim czasie pozytywne dane z amerykańskiej gospodarki zwiększają szanse na pierwsze od 2006 r. podniesienie poziomu stóp procentowych w II kw. 2015 r., prawdopodobnie w czerwcu. Ze względu na zbliżające się podwyżki stóp w USA i wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia przez Europejski Bank Centralny (EBC) luzowania ilościowego, jako możliwe jawi się dalsze umacnianie się dolara wobec wspólnej waluty europejskiej w kolejnych miesiącach.

Komentarz walutowo-makroekonomiczny, Moniki Krzywdy analityka AKCENTY