Stwórz miniaturowy ogród w donicy

 

 Kompozycje stworzone z wielobarwnych kwiatów wprowadzają do naszego otoczenia nową energię i świeżość.  W zależności od tonacji kolorystycznej mogą nadać naszemu wnętrzu elegancji i spokoju, bądź ciepła i uśmiechu. Bez względu na to jakie rośliny wybierzemy do stworzenia własnej kompozycji kwiatowej GARDENA pomoże dobrać odpowiednie narzędzia i rękawice ochronne do pracy.

 

Przygotowania

Założenie własnego miniaturowego ogródka w doniczce nie jest trudnym zadaniem, a większość roślin nadaje się do takiej uprawy. Dekoracje kwiatowe możemy umieścić w donicy, skrzyni czy wiklinowym koszu. Niezależnie od miejsca, w jakim będą się znajdować, przykują uwagę i ożywią balkon, taras i pokój. Jeśli mamy już kwiaty, które sami wyhodowaliśmy, pora zająć się przygotowaniem gleby. Na dno naczynia wysypujemy warstwę gruzu lub kamyków, którą zasypujemy ziemią ogrodową. Dzięki tak przygotowanemu drenażowi, zostanie utworzona przestrzeń, do której będzie spływać nadmiar wody podczas deszczu lub podlewania, a korzeniom ułatwione zostanie oddychanie. Przy wyborze miejsca, w jakim zostaną umieszczone wiosenne dekoracje kwiatowe, należy wziąć pod uwagę preferencje roślin. Jeśli zasadziliśmy rośliny światłolubne powinniśmy umieścić je po południowej stronie balkonu czy tarasu, a w przypadku pomieszczenia przy oknie. Rośliny lubiące cień mogą zostać poparzone przy zbytniej eksploatacji słonecznej.

Sadzenie

Następnie przystępujemy do sadzenia roślin. Robimy to delikatnie, zwykle umieszczamy te najwyższe gatunki w środku naczynia, a niższe bliżej krawędzi. W tym celu używamy dobrze wyprofilowanych i niezbyt grubych rękawic ogrodowych, które zagwarantują nam dobrą przyczepność chwytania roślin, nie narażając ich na zniszczenie. Nieodpowiednio dobrane rękawice mogą krępować ruchy, powodować nadmierne pocenie się dłoni podczas pracy oraz przyklejanie się mokrej ziemi do rękawic. Ochrona dłoni będzie niezbędna w przypadku sadzenia, a w późniejszym okresie także pielęgnacji roślin kolczastych. Rękawice przystosowane do takich prac są przede wszystkim przygotowane z trwałego materiału, a wzmocnione palce oraz długie mankiety gwarantują idealną ochronę dłoni. Rękawiczki marki GARDENA zapewniają komfort pracy, dzięki zastosowaniu oddychającej tkaniny na wierzchniej stronie dłoni.

 

Pielęgnacja

Rośliny zasadzone w donicach można dokarmiać dosypując do ich podłoża garstkę nawozu mineralnego. Podczas wietrznych dni rośliny nasze mogą być narażone na zniszczenia i przesuszenie, dlatego pamiętajmy o odpowiednim umiejscowieniu donic i skrzyni. Jednak najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Bardzo ważne, aby regularnie dostarczać naszym roślinom wody. Podczas wyjazdu lub dłuższej nieobecności w domu nie musimy się o to martwić, jeśli zaopatrzymy się w automatyczną konewkę do skrzynek balkonowych marki GARDENA. Podlewanie wykonywane jest automatycznie, konewka włączą i wyłącza się samoistnie. Co więcej konewka jest w stanie dostosować swoją pracę do zmieniających się warunków atmosferycznych. Wilgotność gleby będzie uwzględniona przy podlewaniu roślin jeśli podłączymy do niej czujnik wilgotności gleby lub czujnik deszczowy GARDENA. Automatyczna konewka pozwala na zaoszczędzenie zarówno naszego czasu, jak i wody.