Studia z zakresu żywienia – czy to dobry pomysł?

Fot. Nestlé Polska

Wrzesień to nie tylko czas poprawkowej sesji, ale również dodatkowej rekrutacji na uczelnie. Na fali popularności zdrowego stylu życia wzrosło zainteresowanie studiami związanymi z żywieniem. Już nie tylko prawo, zarządzanie i anglistyka, ale również dietetyka i technologia żywności to kierunki chętnie wybierane przez młodych. Z duchem czasu idą również uczelnie wyższe – obecnie ponad 30 z nich oferuje studia związane z żywieniem.

Dietetyka to dobry kierunek dla osób zainteresowanych psychologią, medycyną i zdrowym odżywianiem – mówi Marianna Gabryelczyk, studentka dietetyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Do pracy z pacjentami przyda się również komunikatywność, empatia i charyzma. O opinię na temat zawodu żywieniowca najlepiej spytać u źródła: – Kilkanaście lat temu podjęłam życiową decyzję i nie żałuję. Praca jest moją pasją, a fakt, że jest tak różnorodna sprawia, że trudno się w niej nudzić – mówi Agnieszka Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia Nestlé Polska i koordynatorka III edycji projektu „Natalia Honorata Witalna”. Zawód dietetyka może być pasjonującym zawodem, jeśli jesteśmy ciekawi ludzi i chcemy pomóc im zawalczyć o zdrowie i dobre samopoczucie. Dietetyk ma duże pole do popisu, każdy pacjent jest inny i kieruje swoje kroki do specjalisty w rożnych stanach chorobowych – dodaje.

Kierunki żywieniowe to coraz popularniejszy wybór maturzystów, dlatego szkoły wyższe wabią przyszłych żywieniowców ciekawym programem studiów. WUM kładzie nacisk na anatomię i badanie składu żywności, SGGW kusi tytułem inżyniera i szerokim zapleczem badawczym. Natomiast Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu stawia na praktykę, przewidując aż 500 godzin praktyk zawodowych na studiach pierwszego stopnia.

Fakt, że jednostki akademickie są zainteresowane kształceniem dietetyków widać również po rosnącej liczbie uczelni oferującej taki rozwój zawodowy. W październiku Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otwiera na Wydziale Medycznym dietetykę: Dietetyka jest dziedziną nauki, która intensywnie rozwija się w Polsce, m.in. z uwagi na coraz liczniejsze choroby o podłożu dietozależnym. – mówi rzecznik prasowy WSIiZ, Urszula Pasieczna – Wszelkie badania pokazują, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie promocji zdrowego stylu życia i racjonalnego żywienia rośnie.

W rozmowach ze studentami można wyczuć niepokój związany z przyszłością i odnalezieniem się na rynku pracy. Jednak Agnieszka Piskała przyszłych żywieniowców uspokaja i zapewnia: Żywieniowiec może znaleźć swoje miejsce zarówno w poradni, szpitalach, w dużej korporacji produkującej żywność, jednostkach badających i certyfikującej żywność, w gastronomii i hotelarstwie. Żywieniowcy mogą również pracować w urzędach zajmujących się legislacją, prawem żywnościowym, ale również szeroko pojętą dydaktyką.

Zauważamy również zwiększającą się liczbę kampanii edukacyjnych promujących zdrowy tryb życia i uświadamiających zdrowotne konsekwencje chorób dietozależnych. Zainteresowanie konsumentów tym, co i jak jedzą, skłania korporacje żywieniowe do większego edukowania społeczeństwa – do tego właśnie potrzebni są eksperci żywieniowi.
Szansą na rozwój i wzbogacenie CV są również konkursy skierowane do studentów i absolwentów, w których wygrać można m.in. płatny staż. Od trzech lat Nestlé Polska organizuje konkurs NHW, w którym młodzi ludzie mogą wykazać się wiedzą i kreatywnością przy układaniu planów żywieniowych dla konkretnej osoby, rodziny czy społeczności lokalnej. Oprócz samego stażu laureaci mogą zaprezentować swoje pomysły na prestiżowej Konferencji „Fizjologiczne uwarunkowania postępowania dietetycznego” w Rogowie, poprzedzonej kilkudniowymi szkoleniami z autoprezentacji. Laureaci konkursu mogą zaoferować pracodawcy nie tylko teoretyczną wiedzę i dyplom uczelni, ale także dodatkowe umiejętności i doświadczenie.
Przed maturzystami i studentami czas ważnych decyzji. Przy wyborze studiów warto kierować się nie tylko potencjalnymi zarobkami, czy możliwością zatrudnienia. Predyspozycje, cechy charakteru i zainteresowania to równie cenne kryteria wyboru ścieżki zawodowej. Kierunki żywieniowe nie są w tej regule wyjątkiem, a potencjał w nich drzemiący to klucz do drzwi sukcesu i kariery.