Stany Zjednoczone rozpoczynają budowę dwóch superkomputerów dla laboratoriów narodowych

Departament Energii Stanów Zjednoczonych przedstawił dziś plany zbudowania dwóch superkomputerów akcelerowanych przez procesory graficzne. Nowe systemy mają zapewnić przynajmniej trzykrotnie większą wydajność od tej, jaką cechuje się obecnie najpotężniejszy superkomputer na świecie, czyniąc w ten sposób kolejny krok do celu, jakim jest zbudowanie komputera o eksaskalowej mocy obliczeniowej.

Superkomputery, które zostaną uruchomione w 2017 roku, będą oparte na nowej generacji serwerów IBM POWER z akceleratorami graficznymi NVIDIA® Tesla® oraz technologii NVIDIA NVLink™, zapewniającej szybkie połączenie pomiędzy procesorami graficznymi.

Superkomputer „Summit”, który zostanie zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory, będzie w stanie osiągnąć wydajność szczytową od 150 do 300 PFLOPS i będzie wykorzystywany do otwartych badań naukowych. Natomiast cechujący się wydajnością przekraczającą 100 PFLOPS, superkomputer „Sierra” będzie kluczowym elementem misji bezpieczeństwa jądrowego Stanów Zjednoczonych, realizowanej w Lawrence Livermore National Laboratory.

Oba systemy będą znacznie szybsze zarówno od obecnego amerykańskiego lidera wydajności, czyli superkomputera „Titan” znajdującego się w laboratorium Oak Ridge i osiągającego 27 PFLOPS mocy szczytowej, jak i najszybszego na świecie „Tianhe-2” z Chińskiego Narodowego Laboratorium Superkomputerowego w Kantonie, osiągającego 55 PFLOPS mocy szczytowej.

Zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej NVIDIA, gdzie opublikowaliśmy więcej informacji oraz film na temat nowych superkomputerów.

„Dzisiejsza nauka pozwala nam tworzyć technologie przyszłości”, powiedział Jen-Hsun Huang, prezes i współzałożyciel firmy NVIDIA. „Naukowcy rozwiązują obecnie problemy o niezmiernym stopniu skomplikowania, zarówno w skali kwantowej jak i globalnej. Ich praca wymaga coraz potężniejszych superkomputerów. Rozwój akceleratorów graficznych utorował drogę do stworzenia komputerów zdolnych do wykonywania obliczeń w skali eksaskalowej, dając naukowcom narzędzie umożliwiające osiągnięcie niewyobrażalnych odkryć.”

Inwestycje w superkomputery Summit i Sierra pozwolą Stanom Zjednoczonym osiągnąć większą niezależność energetyczną, uzyskać rozwiązania pozwalające ograniczyć zmiany klimatyczne, tworzyć konstrukcje zużywające mniej paliw, przewidywać kataklizmy, zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania materiałów nuklearnych oraz konkurencyjność gospodarczą.

Systemy te stanowią pierwszy istotny krok we współpracy firm IBM i NVIDIA. Opiera się ona działaniach w ramach Fundacji OpenPOWER, będącej otwartą społecznością zajmującą się rozwojem nowoczesnych rozwiązań informatycznych nowej generacji dla wysokowydajnych systemów obliczeniowych i korporacyjnych centrów danych.

Nowe technologie przyspieszają rozwój obliczeń eksaskalowych

Społeczność pracująca nad rozwojem superkomputerów od wielu lat stara się stworzyć systemy o mocy eksaskalowej, czyli takich, które mogą wykonać trylion – czyli miliard miliardów (1018) – obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę, zwanych w skrócie FLOPS. Jeden FLOP jest równoważnikiem pojedynczego działania matematycznego, takiego jak przemnożenie dwóch liczb.

Superkomputery Summit i Sierra będą kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia eksaskalowej mocy obliczeniowej, dzięki szeregowi zastosowanych w nich przełomowych technologii.

Jedną z nich jest szybkie łącze NVIDIA NVLink, zaimplementowane w akceleratorach graficznych NVIDIA i procesorach centralnych IBM POWER, które będą napędzać nowe superkomputery. NVLink umożliwia wymianę danych pomiędzy procesorami graficznymi i centralnymi z prędkością od pięciu do dwunastu razy większą niż obecnie i umożliwi docelowo stworzenie superkomputerów działających od 50 do 100 razy szybciej niż dzisiejsze najszybsze systemy.

Systemy zostaną także wyposażone w procesory graficzne oparte na architekturze Volta™, które zapewnią znacznie wyższą wydajność od obecnej architektury Maxwell™ i następującej po niej architekturze Pascal™. Akceleratory graficzne firmy NVIDIA, które zapewniają znacznie wyższą wydajność obliczeniową niż jakiekolwiek urządzenia dostępne obecnie na rynku, będą generować ponad 90% szczytowej mocy obliczeniowej w superkomputerach Summit i Sierra.

„Nasi użytkownicy rozwiązują najbardziej złożone problemy naukowe i tym samym potrzebują wyjątkowo potężnych komputerów do realizacji swoich zadań”, powiedział Buddy Bland, dyrektor projektu z Zakładu Badań Komputerowych Oak Ridge przy Laboratorium Narodowym Oak Ridge. „Nie moglibyśmy osiągnąć planowanej wydajności superkomputera Summit bez połączenia tych technologii, dzięki którym nasi użytkownicy będą mogli osiągnąć swoje cele naukowe.”


Summit przyspieszy otwarte badania naukowe

Summit, podobnie jak działający obecnie superkomputer Titan, będzie przeznaczony do otwartych badań naukowych, co oznacza, że naukowcy w całego świata będą mogli składać zgłoszenia o dostęp do systemu. Nowy system podniesie także poprzeczkę w zakresie efektywności energetycznej, gdyż zapewni od 5 do 10 razy większą wydajność niż Titan, zużywając przy tym jedynie 10% więcej mocy.

Sierra wzmocni bezpieczeństwo narodowe

Sierra osiągnie od 5 do 10 razy większą wydajność obliczeniową od używanego obecnie w laboratorium Lawrence Livermore superkomputera „Seqouia”, który może się pochwalić mocą 20 PFLOPS. Nowy system będzie wykorzystywany w ramach programu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego (National Nuclear Security Administration) do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności amerykańskich nuklearnych środków odstraszających, bez konieczności ich testowania, co ma ograniczyć rozprzestrzenianie broni masowego rażenia na całym świecie.

Potencjał i wyzwania związane z obliczeniami eksaskalowymi

Oczekuje się, że superkomputery eksaskalowe umożliwią postęp w wielu dziedzinach nauki, techniki i przemysłu,  w tym na stworzenie nowych leków, odkrycie tajników ludzkiego mózgu, łagodzenie wpływów zmian klimatycznych i uzyskania większej wiedzy na temat pochodzenia wszechświata.

Jednakże jednym z największych wyzwań przy projektowaniu systemów eksaskalowych jest konieczność zwiększenia wydajności przy możliwie jak najmniejszym zużyciu energii, a akceleratory graficzne doskonale się do tego nadają. Eksaskalowy superkomputer zbudowany z najnowszych akceleratorów firmy NVIDIA będzie zużywać 5 razy mniej energii niż porównywalny system oparty na procesorach o architekturze x86. Dzięki takiej efektywności projektanci superkomputerów mogą tworzyć znacznie wydajniejsze konstrukcje.

Informacje o platformie obliczeń akcelerowanych NVIDIA Tesla

Platforma obliczeń akcelerowanych NVIDIA Tesla została zaprojektowana od podstaw pod kątem energooszczędnych obliczeń wysokowydajnych, przydatności w naukach obliczeniowych, superkomputerach, złożonych analiz danych i aplikacji uczenia maszynowego. Zapewnia ona znacząco większą wydajność i energooszczędność w porównaniu z rozwiązaniami opartymi wyłącznie na procesorach centralnych. Platforma jest głęboko zintegrowana z najszybszymi na świecie akceleratorami graficznymi, zaawansowanymi systemami zarządzania systemem, technologią akceleracji komunikacji i najpopularniejszym modelem obliczeń równoległych na świecie NVIDIA CUDA®.

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST