Sprawdź czy dobrze widzisz, czyli Biała Sobota w bielskiej Klinice OKULUS

W najbliższą sobotę, 15 listopada, w godzinach od 9.00 do 13.00 bielska Klinika OKULUS otworzy swoje drzwi dla wszystkich, którzy zechcą bezpłatnie sprawdzić swój wzrok. A warto to zrobić, bo tego typu akcje to okazja do darmowych konsultacji ze specjalistami i sprawdzenia, czy stan widzenia nie pogorszył się od czasu ostatniego badania.

Bezpłatne badania, na które zaprasza bielska klinika, kierowane są do pacjentów po 40. roku życia. Z badania ostrości wzroku i konsultacji lekarskiej może skorzystać każdy, po uprzedniej rejestracji telefonicznej. W przypadku, jeśli okaże się, że stan wzroku wymaga korekty, pacjentowi na miejscu zostaną dobrane okulary. Dodatkowo osoby chorujące na cukrzycę mogą wykonać badanie dna oka, które jest szczególnie zalecane przy tym schorzeniu. Termin Białej Soboty został wybrany nieprzypadkowo, bo 14 listopada przypada właśnie Światowy Dzień Cukrzycy.

Okulistyczne badania profilaktyczne powinny wejść w nawyk każdemu. Są konieczne tak, jak okresowe badania krwi.

– Przed zimą każdy kierowca zmienia opony w samochodzie i robi przegląd, by mieć pewność, że nic nie zaskoczy go podczas jazdy w trudniejszych warunkach. Taki przegląd należy się też naszym oczom – komentuje lek. med. Janusz Damek, Kierownik Poradni w bielskiej Klinice OKULUS – Taki przegląd powinniśmy robić co roku, aby mieć pewność, że stan widzenia nie pogarsza się.

Wzrok pogarsza się stopniowo. Nie da się wychwycić tego procesu, bo przyzwyczajamy się do tych niewielkich zmian w jakości widzenia i nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego tak ważne są badania okresowe, które pozwolą ustrzec się przed chorobą oczu, do której mogą doprowadzić zaniedbania.

Akcja bezpłatnych badań jest realizowana w ramach projektu ‘Widzę na 100%, żyję na 100%’, który jest dofinansowany przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy.