Spacer nad ziemią

Fot. Merrell

Balansowanie na specjalnej taśmie, dreszczyk emocji, wszystkie mięśnie i umysł skoncentrowane na zachowaniu równowagi. Spacer kilkanaście czy kilkadziesiąt centymetrów nad parkowymi alejkami staje się możliwy, kiedy między drzewami rozwieszone są taśmy do slackline.

Slackline to sztuka balansowania na poliestrowej taśmie. Z pozoru przypomina cyrkowy spacer po linie, ale w rzeczywistości łączy je tylko konieczność zachowania równowagi wyłącznie za pomocą własnego ciała. Dyscyplina narodziła się ponad 30 lat temu w Kalifornii w dolinie Yosemite. Początkowo była to rozrywka, która miała urozmaić czas pomiędzy wspinaniem się po skałach. Z czasem przerodziła się w osobną dyscyplinę sportu. Podczas pierwszych eksperymentów używano sprzętu wspinaczkowego, taśm służących do zakładania stanowisk. Dzisiaj można kupić profesjonalne taśmy do slackline.

Balansowanie na taśmie, nawet takiej zawieszonej tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, wymaga koncentracji i zgrania całego organizmu. Ciało i umysł są w równym stopniu odpowiedzialne za to, żeby przejść z jednego krańca taśmy na drugi. Nawet sprawne mięśnie nie pomogą, jeżeli zabraknie pewności siebie i umiejętności radzenia sobie ze strachem. Gdy nauczymy się już zachowywać równowagę i bez problemu poruszać po taśmie, przychodzi czas na kolejne stopnie zaawansowania. Można uprawiać kilka odmian slackline. Trackline polega na wykonywaniu tricków na taśmie zawieszonej kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, co wymaga dodatkowej pracy nad balansem i dynamiką. Longline służy do pokonywania jak największych odległości, natomiast highline to taśmy zawieszone na dużych wysokościach. Ćwicząc każdą z odmian slackline wzmocnisz mięśnie, koncentrację i poprawisz koordynację ruchów.

W lipcu i w sierpniu w Warszawie odbędą się bezpłatne treningi slackline, na które zaprasza marka Merrell w ramach cyklu TRENUJ. ODKRYWAJ. MERRELL. Treningi są otwarte dla wszystkich chętnych, którzy chcą zapoznać się z tą dyscypliną. Szczegóły dotyczące zapisów znajdują się na profilu marki Merrell na Facebooku. Rejestracja na lipcowe spotkanie rozpoczyna się już 10.07.2014. Zgłoszenia należy wysyłać na adres treningi@merrell.com.pl podając imię i nazwisko, wiek, telefon kontaktowy oraz informację o uprawianych sportach. Przewidywany limit uczestników treningu to 35 osób.