Sony umożliwia bezprzewodowe, strumieniowe transmisje na żywo

Firma Sony poinformowała o wprowadzaniu nowej funkcji, która umożliwia reporterom i producentom wiadomości bezprzewodową, strumieniową transmisję obrazu na żywo bezpośrednio z filmującej kamery — a w rezultacie radykalne usprawnienie organizacji pracy i przyspieszenie produkcji. Technologia bezprzewodowa firmy Sony pozwoli obecnie użytkownikom wybranych kamer XDCAM[1] z serii PXW na strumieniową transmisję obrazu na żywo. Dzięki adapterom bezprzewodowym[2] Sony z serii CBK z możliwości tej będą również mogli skorzystać posiadacze kamer wyposażonych w łącze SDI.

Wprowadzenie tego pionierskiego rozwiązania oznacza ważny krok naprzód w elektronicznej produkcji wiadomości (ENG). Zapewnia efektywność i elastyczność niezbędne współczesnym stacjom telewizyjnym, które działają w warunkach ostrej konkurencji. Teraz strumieniowa transmisja na żywo staje się opłacalna niezależnie od wielkości firmy. Adaptery bezprzewodowe i kamery firmy Sony pozwolą na strumieniową transmisję bezpośrednio do studia lub do mobilnego systemu produkcyjnego. Przesyłanie materiału do sieciowej stacji odbiorczej PWS-100RX1 firmy Sony będzie możliwe praktycznie z każdego miejsca za pośrednictwem łączy 3G, 4G, LTE lub Wi-Fi.

Fundamentem całego rozwiązania do strumieniowej transmisji jest technologia QoS (Quality of Service) firmy Sony, gwarantująca odpowiednią jakość przesyłania danych. Zapobiega ona utracie pakietów w transmisji strumieniowej, a tym samym chroni przed zatrzymywaniem się obrazu, obniżeniem jego jakości oraz przerwami w dźwięku. Niezawodność przesyłania sygnału należy do podstawowych wymogów w każdej transmisji telewizyjnej i dlatego ta unikatowa technologia inteligentnie steruje przepustowością i buforowaniem w taki sposób, by zagwarantować wysoką jakość i stabilność strumieniowej transmisji bez ręcznego korygowania jej parametrów przez użytkownika.

Nowe rozwiązanie umożliwi ponadto ciągłe, automatyczne przesyłanie materiału bezpośrednio do serwisów chmurowych, takich jak „Ci” firmy Sony. Pełna automatyzacja tego procesu pozwoli kamerzystom w prosty sposób tworzyć zapasową kopię całego materiału w chmurze. Dzięki oferowanemu przez Sony pakietowi narzędziowemu Catalyst materiał można sprawdzić, przygotować i przekodować bezpośrednio z kamery, zanim jeszcze trafi on do montażu.
Wprowadzenie nowej technologii na rynek poprzedziły konsultacje z operatorami kamer reporterskich oraz kilkoma stacjami telewizyjnymi, między innymi ITV News. W ramach tego procesu przeprowadzono już pierwsze udane próby ze zmodernizowanymi adapterami CBK-WA100.

— Nasza współpraca ze stacjami telewizyjnymi i operatorami kamer zaowocowała rozwiązaniem uwzględniającym problemy, jakie napotykają dziś ekipy reporterskie — mówi Lucie Wendremaire, menedżer ds. marketingu produktu w Sony Professional Europe. — Nowo wprowadzona przez nas funkcja strumieniowej transmisji na żywo pomaga maksymalnie usprawnić pracę reporterów oraz twórców wiadomości i uwalnia ich od posługiwania się niewygodnym sprzętem. Dzięki tej technologii operator-reporter może bez niczyjej pomocy rejestrować rozgrywające się wydarzenia i w ciągu zaledwie 1,5 sekundy dostarczać materiał gotowy do emisji.

Nowa funkcja wpisuje się w szerszą strategię firmy Sony, której celem jest opracowywanie wszechstronnych rozwiązań ułatwiających klientom maksymalne usprawnienie organizacji pracy.

Odbiór sygnału transmitowanego na żywo zapewnią sieciowe stacje odbiorcze PWS-100RX1, które można z łatwością zainstalować w studiu lub mobilnym systemie produkcyjnym i równie łatwo przygotować do pracy. Zalecana cena tych urządzeń wynosi 6000 euro, a adapterów bezprzewodowych Sony CBK-WA100 i CBK-WA101 — 1000 euro. W funkcję strumieniowej transmisji na żywo będą też odtąd wyposażone najnowsze kamery XDCAM firmy Sony: PXW-X180, PXW-X200 i PXW-X500.