Soczysty kurczak z chrupiącą skórką i aromatyczny rosół

Fot. Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

Przygotowanie smacznego i soczystego kurczaka wydaje się być bardzo łatwe. To jednak tylko pozory. Co zrobić, by mięso nie było suche, a skórka złocista i przyjemnie chrupiąca? Oto kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym danie z kurczaka zawsze się uda.

Soczysty kurczak z chrupiącą skórką  i aromatyczny rosół

Swoją wiedzą na temat właściwego przygotowania dań z kurczaka dzieli się firma MARK-DROB, właściciel marki SwojskiKurczak.pl. Kurczak kl. A (tuszka) z oferty tego producenta zdobył 9 lipca certyfikat  i tytuł TOP PRODUKT Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego ”Doceń polskie”. Przyznane przez ekspertów z branży spożywczej wyróżnienie potwierdza najwyższą jakość tuszki tej firmy.


Soczysty kurczak

Jak sprawić, by mięso kurczaka było soczyste i miękkie? Istnieją co najmniej dwa sposoby, które warto wykorzystać. Pierwszym z nich jest umieszczenie w piekarniku, w którym przygotowujemy kurczaka, płaskiego naczynia z wodą. Piekące się mięso wchłonie wytwarzającą się parę, dzięki czemu będzie delikatne i soczyste.

Podobny efekt osiągniemy stosując drugą metodę. Polega ona na zanurzeniu surowego mięsa w kefirze lub jogurcie naturalnym. Tak przygotowanego kurczaka można smażyć lub upiec.

 

Chrupiąca skórka to efekt właściwego sposobu pieczenia

Piekarnik, zanim umieścimy w nim kurczaka, musi być dobrze rozgrzany. Pieczenie mięsa rozpoczynamy w temperaturze rzędu 200-220 st. Celsjusza, a gdy skórka się przyrumieni i osiągnie złoty kolor, zmniejszamy ją. Zabieg ten uchroni nas przez nadmiernym spaleniem nie tylko skórki, ale także całego kurczaka. Duże znaczenie ma również samo podlewanie mięsa w trakcie pieczenia. Do tego celu najlepiej używać tłuszczu z blaszki, na której pieczemy kurczaka lub wcześniej przygotowanego rosołu.

 

Mniej tłuszczu i soli w kurczaku

Smażenie lub pieczenie mięsa zwykle wymaga użycia tłuszczu. Jeśli chcemy zmniejszyć jego ilość, wystarczy sięgnąć po rękaw foliowy, który wytrzymuje temperaturę 220 st. C.

Przygotowane w ten sposób mięso zachowuje wszystkie wartości odżywcze i witaminy, a jednocześnie jest lekkostrawne.
Chcesz ograniczyć ilość spożywanej soli?  Przygotowując danie z drobiu posól mięso w trakcie jego przygotowywania. Kurczaka najlepiej solić około 30 minut przed końcem przyrządzania, wówczas ilość zużytej soli będzie znacznie mniejsza.

Tajemnica smacznego rosołu

Dla wielu osób rosół jest sztandarową polską zupą i podstawą niedzielnego obiadu. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, a ”król zup” będzie smakował jeszcze lepiej.
Pamiętajmy, że mięso będące podstawą zupy powinno być różnorodne. Tajemnicą dobrego rosołu jest wywar przygotowany z kilku rodzajów mięs, np. kaczego i kurzego. Przygotowane mięso umieszczamy nie w zimnej, lecz w gotującej się wodzie. Gdy całość ponownie się zagotuje, należy zebrać z powierzchni powstałą brązowo-białą pianę (tzw. szumowiny).
Warto pamiętać, że opisywana zupa powinna gotować się spokojnie, na niewielkim ogniu. Istotny jest czas gotowania – rosół powinien pozostawać ” na ogniu” do momentu, aż mięso stanie się miękkie.

 

Samo mięso to nie wszystko. W końcu, czym byłby rosół bez pokrojonej w słupki marchewki i pietruszki? Inne warzywa (takie jak por i seler)  najlepiej dodawać w małych  ilościach, by nie  zdominowały smaku całego rosołu. Nie zapominajmy przy tym o cebuli. Do wywaru najlepiej dodać tę przypieczoną (opaloną nad palnikiem gazowym lub upieczoną w nagrzanym piekarniku). Tradycyjny rosół podaje się z ugotowanym wcześniej drobnym makaronem. Smacznego!