SMT zainwestuje w rozwój produktów własnych 6 mln zł

Trzy spółki z notowanej na GPW grupy kapitałowej SMT przy wsparciu unijnych dotacji zrealizują projekty B+R w zakresie rozwoju produktów własnych. Rzeczywista wartość planowanych prac to prawie 6 mln zł, dotacje unijne wyniosą natomiast ponad 2,6 mln.

 

Sorcersoft otrzymała 0,86 mln zł dotacji na stworzenie informatycznej platformy wspierającej projektowanie konstrukcji samolotów, pociągów i samochodów.                        W rozwiązaniu wykorzystany zostanie nowatorski system, który  został opracowany przez Laboratoria Lotnictwa USA. Sorcersoft będzie pracować nad rozwojem tej technologii wspólnie z U.S. Air Force Research Laboratory – jednostką Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Całkowita wartość projektu rozwojowego to 2,26 mln zł.

 

iAlbatros została dotowana kwotą 0,79 mln zł na projekt, który zakłada automatyzację procesów biznesowych związanych z organizacją podróży służbowych w korporacjach. Innowacyjny system B2B zintegruje system iAlbatros (rezerwacja hoteli) z systemami partnerów w celu optymalnego wykorzystania narzędzi z zakresu Business Travel. Całkowita wartość projektu to 1,13 mln zł.

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało spółce SMT Software dotację w wysokości 0,96 mln zł z programu INNOTECH, w ramach którego realizowana jest ścieżka programowa Hi-Tech. Projekt będzie realizowany we współpracy z Politechniką Warszawską i dotyczy rozwiązania dla instytucji finansowych wspierającego podejmowanie decyzji kredytowej. Nowy system będzie oparty na technologii sztucznej inteligencji oraz metodach uczenia maszynowego. Zautomatyzowana decyzja kredytowa będzie podejmowana na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę, jego historii kredytowej oraz danych uzyskanych z zewnętrznych źródeł (np. z BIK, BIG, ZBP, KRD itp.). Umożliwi to zminimalizowanie ryzyka kredytowego przy efektywnym korzystaniu z szerokiego spektrum klasyfikatorów. Całkowita wartość projektu: 2,53 mln zł.

“Grupa SMT konsekwentnie realizuje strategiczny kierunek inwestycji w produkty własne. Rolą zarządu grupy kapitałowej jest wspieranie rozwoju produktów skalowalnych, w które inwestycja, dzięki globalnej skali działalności, przyniesie w przyszłości wymierne korzyści zarówno dla spółek, jak i akcjonariuszy. Właśnie takimi produktami są rozwijane przez nas systemy typu iAlbatros, czy SATIS.” – podkreśla Konrad Pankiewicz, prezes SMT SA.

 

Grupa SMT to przykład podmiotu, który dobrze wykorzystuje dotacje unijne przekładając je na korzyści biznesowe i postęp w rozwoju technologii tworzonej przez polskich innowatorów. Za przykład może tutaj posłużyć system SATIS GPS stworzony w 2009 roku, który po otrzymaniu unijnej dotacji na badania i rozwój, technologicznie wyprzedził konkurencję na rynku systemów monitoringu GPS. Obecnie jest na tym rynku jednym           z liderów, konkurując z rywalami, którzy promocję swojej marki rozpoczynali kilkanaście lat temu.