Co smartfony mówią o uczestnikach Open’er Festival

Prawie połowę uczestników tegorocznego Open’er Festival stanowiły osoby w wieku 20-30 lat. Niemal co trzecia osoba bawiąca się na lotnisku Gdynia-Kosakowo aktywnie szuka partnera, co dziesiąta należy do mniejszości seksualnej, a ponad 80 proc. robi zakupy w Lidlu i Biedronce. Najpopularniejszym operatorem natomiast okazał się Play.

Według organizatorów festiwal Open’er odwiedziło 120 tys. osób. Firma Selectivv przeprowadziła analizę 118 tys. użytkowników smartfonów, którzy w dniach 28.06-1.07 odwiedzili lotnisko Gdynia-Kosakowo. Wykorzystano do tego tzw. geotrapping, czyli oznaczanie użytkowników mobile przebywających w danym czasie w danym miejscu. Następnie przeanalizowano, jakie dane o uczestnikach festiwalu Selectivv zgromadził do tej pory w swojej bazie danych, będącej najbogatszym w Polsce zbiorem informacji o zachowaniach użytkowników mobile. Baza obejmuje 15 mln osób, czyli prawie wszystkich posiadaczy smartfonów w naszym kraju.

Zaskoczeniem może być fakt, że większość uczestników festiwalu (56 proc.) mieszka na co dzień poza 30 największymi polskimi miastami. Okazuje się też, że odległość jest istotną barierą dla fanów muzyki – więcej osób przyjechało na Open’er z Poznania i Wrocławia niż dużo większego Krakowa, który posiada dobre połączenie kolejowe z Trójmiastem. Wśród uczestników minimalnie liczniejszą grupę stanowili mężczyźni (51,5 proc.). W zdecydowanej większości byli natomiast użytkownicy systemu Android (91 proc.). Najpopularniejszym operatorem komórkowym był Play (31 proc.) oraz Orange (28 proc.).

Selectivv przeanalizował również ilu uczestników Open’era należy do któregoś z 46 profili psychograficznych wyróżnionych w bazie danych firmy. Okazuje się, że aż 14 proc. stanowiły kobiety starające się o dziecko, tyle samo osób aktywnie uprawia sport. Ponad 6 proc. stanowili rodzice dzieci w wieku 0-5 lat, a 11 proc. przedstawiciele mniejszości seksualnych. Dla deweloperów interesujący może być fakt, że 4 proc. uczestników jest zainteresowanych zakupem nieruchomości.

– Smartfony to najbardziej osobiste przedmioty, nosimy je ze sobą wszędzie. Mówią one o nas więcej niż zdradzilibyśmy w ankiecie, bo pokazują rzeczywiste zachowania, a nie deklaracje mówi Dominik Karbowski,  wiceprezes Selectivv.