Jak skutecznie motywować pracowników za pomocą systemów pozapłacowych?

Zarówno z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa, jak i pojedynczego pracownika motywacja jest jednym z najważniejszych elementów osiągania sukcesu. Ludzie tworzący firmę to nieoceniona wartość, a odpowiedni system motywacyjny zachęca ich do działania i pozwala wydobyć drzemiący w nich potencjał, co z kolei umożliwia skutecznie zarządzanie organizacją.

Bonusy, które oferowane są pracownikom jako dodatek do pensji dają im świadomość, że pracodawca docenia jego pracę i widzi w nim wartość dla organizacji. Pomijając systemy finansowe, które bardzo często stanowią formę motywacji, równie skutecznym narzędziem jest oferowanie wszelkiego rodzaju świadczeń pozapłacowych, np. kart rabatowych czy podarunkowych.

Pracowników można motywować na wiele różnych sposobów – od premii przyznawanej za ponadprzeciętne wyniki pracy, aż po wyjazdy zagraniczne. Tutaj nie ma złych rozwiązań – wszystko, co zachęci pracownika do działania i wydobędzie to co w nim najlepsze, jest dozwolone. Skuteczne zarządzanie firmą wiąże się z uświadomieniem każdemu pracownikowi, że jest on indywidualną wartością budującą przedsiębiorstwo. Świadomy pracownik wie, że oprócz pensji, która przysługuje mu za wykonaną pracę, może otrzymać również szereg pozapłacowych dodatków motywacyjnych – mówi Paweł Kosmala, Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego.

Wśród wielu pozapłacowych systemów motywacyjnych dla pracowników najczęściej spotykane są pakiety ubezpieczeniowe, bony świąteczne, dofinansowanie do zajęć sportowych i edukacyjnych (np. darmowa nauka języków obcych) czy karnety do kin i teatrów. Poza zwyczajnym dodatkiem do wynagrodzenia, systemy te oferują przede wszystkim rozwijanie indywidualnych pasji i umiejętności pracowników. Poligloci ucieszą się z możliwości nauki kolejnych języków obcych, bądź polepszenia znajomości poznanego już języka, a osoby lubiące sport skorzystają z bogatej oferty siłowni czy zajęć fitness. Inwestowanie w pracowników przynosi również duże korzyści dla firmy – osoby prowadzące zdrowy tryb życia czują się lepiej, mogą więc pracować efektywniej.

Górnośląskie Towarzystwo Finansowe od lat wspiera swoich pracowników szerokim wachlarzem pakietów motywacyjnych. W ciągu roku spółka organizuje m.in. konkursy dla współpracujących Agencji Kredytowych. Pula nagród jest różnorodna, od sprzętu RTV po bony paliwowe. W ubiegłym roku, w wewnętrznym konkursie zorganizowanym przez GTF, Agenci mogli wygrać wycieczki w ciekawe i nietuzinkowe miejsca, takie jak Laponia, Chiny czy Kuba.

Przy działaniach motywacyjnych bardzo ważne jest, aby prowadzone były one wielotorowo i równolegle. Jeśli są efektywne, zmotywowani pracownicy czy współpracownicy sami będą poszukiwali lepszych sposobów pracy. Będzie im bardziej zależało na jakości wykonywanych zadań, a przede wszystkim będą bardziej produktywni i zmniejszy się ich rotacja.