Silne hasła w zasięgu ręki

Kaspersky Lab informuje o wprowadzeniu nowej wersji swojego rozwiązania freemium —Kaspersky Password Manager. Aplikacja oferuje użytkownikom zdalny dostęp do haseł za pośrednictwem portalu My Kaspersky, automatyczną weryfikację bezpieczeństwa wprowadzanych haseł, kontrolę głosową oraz inne przydatne funkcje.

Użytkownicy internetu bardziej przejmują się bezpieczeństwem kont niż jakimkolwiek innym obszarem swojego życia online. Z badania Kaspersky Lab wynika, że 70% respondentów jest świadomych oraz zaniepokojonych możliwością cyberataku na swoje konto — zagrożenie to uplasowało się najwyżej wśród wszystkich zagrożeń online. Obawy, które znalazły się na drugim i trzecim miejscu, również dotyczą kont: szkodliwe oprogramowanie kradnące hasła (69%) oraz zagrożenia dla kont zawierających informacje finansowe (65%). Zapytani o rodzaj danych, do których cyberprzestępcy mogliby uzyskać dostęp, użytkownicy również najbardziej obawiali się o swoje hasła (50%). Mniej ważne okazały się nawet prywatne zdjęcia i filmy, o które martwiło się jedynie 24% respondentów.

Obawa ta nie jest bezpodstawna: według tego samego badania 18% użytkowników, tj. niemal jedna osoba na pięć, doświadczyło w ciągu 12 miesięcy próby włamania na swoje konto przez cyberprzestępców. Co istotne, według samych ofiar do kont włamywano się najczęściej, odgadując hasło (40% przypadków). Nie stanowi to jednak żadnej niespodzianki, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wielu użytkowników zaniedbuje dzisiaj wymóg ustawiania mocnych haseł oraz nie przechowuje ich w bezpieczny sposób.

Można zrozumieć zachowanie użytkowników — obecnie większość z nas posiada dziesiątki różnych kont: w serwisie pocztowym, na portalach społecznościowych, w banku, w grach, dla komunikatorów internetowych i wiele innych. Trudno wymyślić i zapamiętać mocne hasła dla każdego z tych kont. Jednak istnieją aplikacje, które zrobią to za nas, ponieważ potrafią generować mocne, unikatowe hasła, przechowywać je w bezpieczny sposób, synchronizować na różnych urządzeniach i automatycznie uzupełniać nimi pola w formularzach na stronach internetowych. Zamiast dziesiątek różnych haseł użytkownik musi zapamiętać tylko jedno hasło główne— powiedziała Elena Karczenko, szefowa działu zarządzania produktami konsumenckimi, Kaspersky Lab.

Rozwiązaniem tego typu jest Kaspersky Password Manager. Oprócz standardowych funkcji, uaktualniona wersja tej aplikacji potrafi importować hasła z innych podobnych rozwiązań, generować silne hasła na komputerach PC i Mac oraz automatycznie sprawdzać wprowadzane przez użytkowników hasła pod kątem bezpieczeństwa. Użytkownicy nowej wersji rozwiązania Kaspersky Password Manager uzyskują również zdalny dostęp do swoich haseł za pośrednictwem indywidualnego konta w portalu My Kaspersky, w przypadku gdy aplikacja nie może być zainstalowana lub trzeba wprowadzić hasło na cudzym urządzeniu. Dzięki kontroli głosowej dla przeglądarki Google Chrome znalezienie niezbędnego hasła jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.