Sejf w domu – standard czy fanaberia?

Kiedyś sejfy kojarzone były z rezydencjami milionerów, którzy przechowywali w nich gotówkę i kosztowności. Teraz jednak zmieniają się potrzeby i oczekiwania klientów, a w ślad za nimi dostępna na rynku oferta. Czy zatem sejf jest już standardowym wyposażeniem domu, a może przyjemnością dla wybranych?

Po co mi sejf?

Obecnie mało kto przechowuje w sejfach gotówkę. Zwykle lokowane są w nich cenne dla właściciela przedmioty. Mogą być to rzeczy mające wartość nominalną, takie jak dzieła sztuki, biżuteria, numizmaty lub kolekcje znaczków. Drugą kategorię stanowią przedmioty, które nie mają wartości dla osób postronnych, ale dla właściciela są niezwykle cenne. Mowa o wszelkiego rodzaju dokumentach, aktach prawnych, nośnikach danych i rodzinnych pamiątkach.

Coraz więcej osób, poza zabezpieczeniem mienia przed utratą i dostaniem się w niepowołane ręce, zauważa też inne funkcje sejfu. Dzięki niemu łatwiej utrzymać porządek w  przedmiotach, których używamy od czasu do czasu, jak np. paszport – komentuje Wojciech Tyburski, Dyrektor Handlowy Konsmetal.

Domowy sejf, czyli jaki?

Słysząc o sejfie w domu, zwykle na myśl przychodzi nam ukryte za obrazem lub lustrem urządzenie z szyfrowym zamkiem. Okazuje się jednak, że to złudne wyobrażenie zaczerpnięte z filmów. Wspomniane zamki ustępują popularności zamkom kluczowym lub posiadającym dodatkowe funkcje, zamkom elektronicznym.

Klienci decydujący się na zakup sejfu, zdecydowanie częściej wybierają sejfy wolnostojące lub takie, które można umieścić w meblach. Przede wszystkim wynika to z wygody codziennego użytkowania oraz montażu – dodaje Wojciech Tyburski.

Każdy sejf wymaga zakotwiczenia, które uniemożliwia jego przeniesienie, jednak w przypadku sejfów ściennych jest to zadanie najbardziej skomplikowane. Poza wymiarami samego urządzenia trzeba brać pod uwagę konieczność wbudowania go w ścianę. Z tych powodów sejfy ścienne wybierane są najczęściej na etapie budowy i remontu domu, kiedy ich montaż jest najwygodniejszy.

W polskich domach od wielu lat dominują nowoczesne produkty linii SL. Najwyższa jakość blachy oraz wyższa klasa sprawiają, że modele SL są zdecydowanie bardziej odporne na sforsowanie. Są one odpowiednie do przechowywania dokumentów, biżuterii, broni i amunicji, akcesoriów związanych z bronią palną oraz innych cennych przedmiotów. Klienci o nieco niższych wymaganiach sięgają także po standardową ofertę, którą reprezentuje linia Koliber.

Kto ma sejf w domu?

Wśród naszych klientów, dominuje kategoria wiekowa 30+. Osoby te zakładają rodziny, kupują dom lub mieszkanie, po prostu się urządzają, a sejf coraz częściej trafia na listę przedmiotów niezbędnych – komentuje Tyburski. Co ciekawe, zdecydowanie częściej to kobiety dostrzegają potrzebę posiadania sejfu, natomiast finalnego wyboru i zakupu dokonują mężczyźni, którzy oceniają techniczne aspekty urządzeń – dodaje.

Wraz z wiekiem klientów zmienia się nieco postrzeganie przeznaczenia sejfów. Większą uwagę przywiązuje się do wartości innych niż materialne, co znajduje odzwierciedlenie w ich zawartości. Coraz częściej znajdziemy w nich rodzinne pamiątki lub fotografie.