„Same day delivery” rewolucjonizuje rynek e-commerce

Z roku na rok coraz więcej osób robi zakupy w sieci. Za rosnącą popularnością e-sklepów przemawia szeroki wybór towarów w jednym miejscu, łatwe porównania specyfikacji i cen, a przede wszystkim duża elastyczność. Zakupu możemy dokonać w dowolnym miejscu i o każdej porze.  Jednak wraz z dynamicznym rozwojem kanału e-commerce rosną też oczekiwania klientów, którzy stawiają coraz wyższe wymagania, dotyczące na przykład dostawy towaru. Wielu zwolenników zyskuje trend „same day delivery”.

 

„Same day delivery” czyli dostarczenie zamówionego w sieci towaru tego samego dnia cieszy się dużą popularnością na Zachodzie, szczególnie w Wielkiej Brytanii. W myśl tej zasady początkowo działały e-sklepy z produktami spożywczymi, ponieważ czas dostawy miał kluczowe znaczenie dla świeżości towaru. Bardzo szybko jednak pomysł przejęły firmy kurierskie oraz sklepy internetowe z innych branż.

 

Popularność „same day delivery” to przede wszystkim wyraz rosnących wymagań klientów. Wybierając sklep internetowy, oceniają oni kilka czynników. Ważny jest asortyment, ceny, warunki zakupu, a także coraz częściej forma dostawy towaru. Niewątpliwie możliwość otrzymania przesyłki jeszcze tego samego dnia staje się jednym z kluczowych kryteriów wyboru sklepu przez klientów e-commercowych. Zapewnienie tej usługi jest równoznaczne z eliminowaniem pewnej bariery rozwoju w handlu elektronicznym – komentuje Sławomir Komiński, Dyrektor e-commerce Komputronik S.A.

 

Na polskim rynku trend „same day delivery” dopiero raczkuje. Komputronik jest jedną z pierwszych firm, które zdecydowały się na uruchomienie takiej usługi pod nazwą Turbokurier. Obecnie jest ona dostępna dla mieszkańców Warszawy i Poznania. Dotychczasowe dane pokazują, że póki co nieco częściej z szybkiej przesyłki korzystają mieszkańcy stolicy.

 

Udostępnienie usługi w tych dwóch miastach jest ściśle związane z zapleczem magazynowym. Chcąc sprostać wymaganiom, jakie stawia „same day delivery”, konieczna jest stała dostępność towarów na poziomie magazynu centralnego, w którym zgromadzony jest cały asortyment. Tylko dzięki temu możliwe jest dostarczenie jednego z kilkudziesięciu tysięcy produktów w ciągu 2-3 godzin od potwierdzenia przyjęcia zamówienia – wyjaśnia Sławomir Komiński. Cały czas doskonalimy tę usługę i myślimy o jej uruchomieniu w kolejnych miastach – dodaje.

 

Niekwestionowanym liderem wśród towarów zamawianych Turbokurierem od początku uruchomienia usługi są dyski twarde. Na szybkiej dostawie zależy także klientom wybierającym laptopy oraz akcesoria takie jak myszki, a także smartfony .

 

Koszty dostawy zależne są od wielkości i wagi przesyłki oraz terminu jej doręczenia (dzień powszedni lub weekend) i zaczynają się od 9,95 zł brutto. W przypadku zamówienia przekraczającego wartość 1500 zł brutto dostawa Turbokurierem jest gratisowa.