RYSZARD PETRU I NOWOCZESNAPL PUNKTUJĄ “STARE PARTIE”

Ryszard Petru – lider NowoczesnejPL oraz jego goście Anna Auksel – przedsiębiorca, Krzysztof Galbas – lekarz i przedsiębiorca oraz Joanna Schmidt – kanclerz szkoły wyższej spotkali się w sobotę przed Sejmem w dniu konwencji największych partii i przedstawili konsekwencje nieograniczonej “produkcji” ustaw przez rządy PiS i PO/PSL.

 

Nie mają sensu kolejne konwencje, ani kolejne „nowe otwarcia”, a tym bardziej punkty zwrotne, jeśli w ciągu ostatnich 10 lat tak naprawdę nic się nie zmieniło – powiedział Ryszard Petru, lider NowoczesnejPL. Obecne na rynku politycznym partie straciły wiarygodność i zaufanie obywateli. Rosnąca liczba ustaw, ciągłe nowelizacje i różnorodne interpretacje komplikują polskie prawo, co skutkuje rosnącą stratą czasu i pieniędzy. W skomplikowanych przepisach gubią się nie tylko zwykli obywatele, ale także urzędnicy, od których indywidualnej oceny zależy często interpretacja prawa. To zła praktyka. – dodał Petru.

 

Polskie prawo powinno tworzyć ramy do aktywności obywateli, a nie ją ograniczać. Dlatego NowoczesnaPL tworzy swój program na podstawie oddolnych konsultacji społecznych, by odzwierciedlał on potrzeby obywateli, a nie powstawał w zaciszu gabinetów. – dodaje Joanna Schmidt.

 

W ciągu 10 lat rządów PiS, a później PO/PSL polski parlament uchwalił ok. 2 tysięcy ustaw -razem to ponad 190 tys. stron, których wydruk waży prawie pół tony. Objętościowo to aż 14 dużych kartonów zawierających 190 ryz druków Dziennika Ustaw, których przeczytanie zajęłoby każdemu obywatelowi ok. 3 godzin dziennie przez rok.

 

Przykładowo, ustawa o VAT była zmieniana prawie 500 razy. Ustawa o PIT nowelizowana 60 razy w ciągu 10 lat. Kodeks karny był nowelizowany ponad 60 razy. Bywa, że nowelizuje się ustawy, które jeszcze nie weszły w życie, bo były uchwalane w pośpiechu i niedbale, np. Kodeks wyborczy z 2011 r. Wiele nowelizacji miało prawo zamówień publicznych, prawo budowlane. Od razu do poprawki została wysłana ustawa śmieciowa. Uchwaloną w tym roku ustawę o OZE już czeka nowelizacja – pracuje nad nią rząd. Nowelizację zapowiedziano na tydzień po wejściu w życie.

 

Uproszczenie systemu podatkowego i tworzenie dobrego prawa to jedne z priorytetów programowych NowoczesnejPL.