Rynek transportowy w Polsce – rośnie zainteresowanie lekkimi ładunkami

Palety i towary na paletach oraz materiały budowlane i wykończeniowe to najczęściej przewożone ładunki w transporcie krajowym i międzynarodowym – wynika z raportu Oferteo.pl o rynku usług transportowych w Polsce. Najpopularniejsze kierunki importu i eksportu dla Polski to Niemcy i Wielka Brytania. Rośnie liczba zleceń dotyczących przewozu mniejszych ładunków, lżejszych niż 2 tony.

Poszukiwany rodzaj transportu.

– krajowy – 60%

– import – 23%

– eksport – 15%

– poza granicami Polski – 2%

Transport krajowy najczęściej poszukiwany
 
Największe zainteresowanie dotyczyło transportu krajowego (60% zapytań złożonych w serwisie). Importu towarów z Europy do Polski dotyczyło prawie co czwarte zapytanie, natomiast transportu w przeciwnym kierunku – 15%.
Jedynie 2% zapytań dotyczyło transportu międzynarodowego – z rozładunkiem i załadunkiem poza granicami Polski.

Dokąd eksport, skąd import?

Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania, najpopularniejszym kierunkiem eksportu jak i importu były Niemcy. Transportem towarów do naszych zachodnich sąsiadów było zainteresowanych 36% spośród osób zlecających eksport oraz 38% importerów. Na drugim miejscu w obu kategoriach znalazła się Wielka Brytania z 14% zleceń importowych oraz 16% zleceń eksportowych.

Interesująco wypada zestawienie krajów, które znalazły się na kolejnych miejscach. Dla importu są to kolejno: Francja (11%), Włochy (8%), Holandia (6%) oraz Belgia i Hiszpania (po 3%). Natomiast dla eksportu: Holandia (6%), Francja (6%), Belgia i Włochy (po 4%) oraz Austria i Czechy (po 3%). W tych zestawieniach może zaskakiwać niski odsetek zapytań dotyczący Czech, Ukrainy oraz Litwy.

Transport samochodów poza podium

Palety i przewożone na nich towary drugi rok z rzędu okazały się najczęściej transportowanym ładunkiem. W najnowszej edycji badania tego typu ładunku dotyczyło 20% zleceń. Co warte podkreślenia, pierwszy raz w historii badania z pierwszej trójki najczęściej transportowanych ładunków wypadły samochody. Tym razem odsetek zapytań o ich przewóz wyniósł 11%. Częściej zlecano transport materiałów budowlanych i wykończeniowych (13%) oraz maszyn, w tym maszyn rolniczych (12%).

Top 5 przewożonych ładunków

– Palety oraz towary na paletach – 20%

– Materiały budowlane i wykończeniowe – 13%

– Maszyny (w tym rolnicze) – 12%

 – Samochody i części samochodowe – 11%

– Meble i sprzęt AGD – 7%

Wzrasta popularność najlżejszych ładunków
 
Kolejną interesującą zmianą, jest znaczący wzrost popularności najlżejszych ładunków, o wadze nieprzekraczającej dwóch ton. W minionym roku dotyczyło ich aż 53% zapytań złożonych w serwisie. Dla porównania: w poprzedniej edycji badania transportem ładunku o takiej wadze było zainteresowanych 39% użytkowników.
Co ciekawe, wzrosło także, chociaż nie tak znacząco, zainteresowanie najcięższymi ładunkami. Transportu towarów o wadze przekraczającej 20 ton poszukiwał co piąty użytkownik Oferteo. W poprzedniej edycji badania odsetek zapytań o transport najcięższych ładunków wyniósł 14%.

Czym chcemy przewozić ładunki?

Trendy dotyczące wyboru pojazdu do transportu trzymają się mocno. Po raz kolejny badani najchętniej wybierali samochody typu: plandeka / firanka / mega (28%), bus towarowy (27%) oraz laweta / lora (16%).

Dokładnie taka sama kolejność wśród najpopularniejszych pojazdów została odnotowana w ubiegłorocznym raporcie dotyczącym transportu w Polsce.

– Na rynku transportowym panuje duża konkurencja, tym bardziej więc zasadne jest zapoznanie się z ofertami przynajmniej kilku firm, zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Dokonując go, warto mieć na uwadze stan firmowej floty, doświadczenie kierowców czy też dostępne terminy. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie planowanie transportu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.