Rusza najbardziej wyczesany Festival w Polsce

W piątek 18 lipca 2014r rusza jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń miejskich w Polsce – Sieradz Open Hair Festival. Patronem tego trzydniowego święta jest mistrz Antoine czyli pochodzący z Sieradza Antoni Cierplikowski – słynny „król fryzjerów i fryzjer królów”, który w pierwszej połowie XX wieku podbił Paryż i Hollywood. To na jego cześć już po raz szósty odbędzie się Open Hair Festival – jedyne tego rodzaju, otwarte dla publiczności, wydarzenie poświęcone stylizacji włosów.

 

Tegoroczny 6. SOHF odbywa się pod hasłem „Kuźnia talentów”. W Sieradzu nowoczesność spotka się z przeszłością, młode talenty z prawdziwymi mistrzami, a salony stylistów  XXI wieku będą konkurować z tradycyjnymi zakładami fryzjerskimi. Bohaterami festiwalu staną się rzemieślnicy i artyści, kreatorzy i nauczyciele – ludzie, którzy od lat nie tylko zajmują się fryzjerskim fachem, ale także przekazują go z pokolenia na pokolenie. Kontynuują wizję Cierplikowskiego, który po latach spędzonych za granicą powrócił pod koniec życia do Sieradza, by tworzyć „kuźnię talentów” i ułatwiać start w zawodzie młodym zdolnym.

Wśród wielu atrakcji tego oryginalnego wydarzenia wymienić warto czekające na widzów  efektowne pokazy współczesnych „geniuszy grzebienia”, niedzielne wielkie czesanie na wolnym powietrzu  oraz odbywający się w niedzielny poranek jedyny w Europie konkurs dla uczniów fryzjerstwa im. Antoniego Cierplikowskiego. Na tegorocznym VI SOHF nie zabraknie także atrakcji poza fryzjerskich. Odbędzie się wystawa reportażu fotograficznego „Zawód: fryzjer”, wybory Miss Open Hair, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz niespodzianki muzyczne, w tym finałowy koncert gwiazdy tegorocznego Festivalu – Andrzeja Piasecznego oraz zespołu Odział Zamknięty. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz.

Sieradz Open Hair Festival, to jedyne tego rodzaju wydarzenie miejskie w Polsce. Ustanowiony w roku 2009 – w 100. rocznice narodzin sławnej „chłopczycy” Open Hair Festival to nie tylko wyjątkowy festiwal przypominający postać zmarłego 38 lat temu (5 lipca 1976 roku)   „króla fryzjerów”, ale także oryginalne i ciekawe wydarzenie pokazujące historyczne i współczesne aspekty kreacji wizerunku nowoczesnej kobiety. Wbrew pozorom, nie jest to wydarzenie poświęcone jedynie fryzurom, choć wokół głowy pełnej pomysłów wszystko się tu kręci – tłumaczy prezydent Sieradza Jacek Walczak. Antoniego Cierplikowskego będącego patronem Festivalu trudno nazwać tylko fryzjerem. On był artystą, i także jak na nasze czasy artystą niezwykle oryginalnym. Swoimi stylizacjami oraz wynalazkami (m.in. pierwszym lakierem i farbą do włosów) zrewolucjonizował fryzjerstwo. Niewielu jednak wie, że był on także projektantem, malarzem oraz podobno całkiem niezłym rzeźbiarzem. Nasz Festival będzie opowieścią o narodzinach zawodu stylisty oraz historią niezwykłych związków i wielkich gwiazdorskich kreacji, które dzięki Antoinowi na stałe weszły do kanonu światowej mody. Pamiętać bowiem warto, że największe stylizacje światowych gwiazd XX wieku (m.in.: Brigitte Bardot, Poli Negri, Betty Davies, Josephine Baker, Eilzabeth Taylor, Edith Piaf czy Coco Chanel), „wyszły spod nożyczek” Mistrza.

Festival rozpoczyna się już dziś, w piątek, 18 lipca. Ja co roku zgromadzi najlepszych stylistów, młodych adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów. Połączy profesjonalne konkursy fryzjerskie z rozrywką dla publiczności.  Zarówno zawodowcy jak i miłośnicy dobrej zabawy i plenerowych widowisk znajdą tu coś dla siebie

 

CZEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ?

KOSMICZNY ANTOINE I JEGO MUZY

19 lipca (sobota), godz.  20.30, Pl. Wojewódzki

 

Specjalnością Studia Transmode, dobrze znanego sieradzkiej publiczności są widowiska łączące teatr i spektakl mody inspirowane twórczością Antoine’a. W pierwszej widzowie wyruszą w podróż w lata 20., 30. i 40., czyli okres największej aktywności zawodowej Antoine’a. Druga odsłona spektaklu – to podróż w przyszłość i futurystyczne wizje fryzur Cierplikowskiego.

ZABAWA WE WSPÓLNĄ STYLIZACJĘ FRYZUR
21 lipca (niedziela), godz. 15, Rynek

Najbardziej charakterystyczny punkt SOHF, czyli bicie rekordu w jednoczesnej stylizacji fryzur zmienia formułę. Organizatorzy zrezygnowali z liczenia uczestników na rzecz nieskrępowanej miejskiej zabawy. Udział w niej mogą brać wszyscy –  nie ma ograniczeń wieku, płci, wykształcenia, czy poziomu umiejętności fryzjerskich. Występuje się w  parach: „stylista“ i „klient“. Ten pierwszy ma za zadanie stworzyć intrygującą, orygnialną fryzurę na głowie drugiego.

ŚWIAT SIĘ KRĘCI WOKÓŁ WŁOSÓW

21 lipca (niedziela), godz. 19, Pl. Wojewódzki

 

Fryzjerskie show przygotowane przez mistrzów grzebienia z Sieradza. Zaprezentowane zostaną fryzury dziecięce, a także tzw. wielkie fryzjerstwo. Jego prekursorem był mistrz Antoine, który na głowach modelek tworzył konstrukcje z włosów, upinał, tapirował, urzeczywistniał śmiałe wizje.. Gościem specjalnym pokazu będzie Maja Hyży, wokalistka, finalistka trzeciej edycji programu „X Factor“.

KONCERTY: ZESPOŁU ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY, KAMILA BEDNARKA I ANDRZEJA PIASECZNEGO

19 lipca (sobota), godz. 22.15, oraz 21 lipca (niedziela), od godz. 20.15, Pl. Wojewódzki