Rusza cykl wakacyjnych imprez miejskich 7 Cudów Mazur

Fot. 7 Cudów Mazur

W najbliższą sobotę – 12 lipca, na plaży miejskiej w Węgorzewie odbędzie się pierwsza z cyklu wakacyjnych imprez kampanii 7 Cudów Mazur. W trakcie jej trwania odbędą się inauguracyjne regaty Żeglarskiego Grand Prix Mazur. Dla wszystkich odwiedzających przygotowano specjalne strefy kibiców, w których m.in. będą mogli wziąć udział w licznych plażowych aktywnościach sportowych, popływać napędzanym energią słoneczną katamaranem lub podziwiać pokazy ratownicze. Dodatkowo, chętni odbędą bezpłatne rejsy ze sternikiem, na pokładzie najnowszych jachtów firmy Delphia. Gościem honorowym imprezy będzie wielokrotny mistrz Polski w klasie Finn oraz olimpijczyk – Piotr Kula.

Regaty rozegrane zostaną na jeziorze Mamry, a całość widowiska podziwiać będzie można z plaży miejskiej Ośrodka Sportu i Rekreacji Węgorzewie. W tym miejscu stanie również miasteczko namiotowe, stanowiące strefę kibica z atrakcjami dla wszystkich odwiedzających. Start imprezy zaplanowano na godzinę 11.00, a start regat na godz. 12.00 Oprócz rejsów najnowszymi jachtami oraz słonecznym katamaranem, a także pokazów ratowniczych, na plaży rozegrane zostaną zawody w siatkówce. Najmłodsi goście będą mogli zmierzyć się w wyścigach na rowerkach biegowych, na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. W strefie znajdą się ponadto stanowiska Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz Fundacji Nasza Ziemia, wraz z proekologiczną ekspozycją, wodnym kołem fortuny i stanowiskiem do malowania bawełnianych toreb. Regaty zakończone zostaną uroczystą paradą jachtów i jednostek towarzyszących.

Już drugi raz z rzędu mamy przyjemność organizować jedną z największych imprez żeglarskich na Mazurach, a po raz pierwszy otwierać cykl 6 wyścigów eliminacyjnych. Od samego początku Żeglarskie Grand Prix cieszy się wielkim zainteresowaniem i ściąga na Mazury coraz większe rzesze ludzi z całej Polski, co może świadczyć o celowości i potrzebie organizowania tego rodzaju imprez. Z każdym rokiem organizatorzy regat wkładają coraz więcej trudu i wysiłku, aby zawody w Węgorzewie rozszerzyły swój zasięg, wzrosła ich ranga oraz dobrze zapadły w pamięci uczestników.” Podkreśla burmistrz Węgorzewa – Krzysztof Piwowarczyk.

Gościem honorowym węgorzewskiej imprezy będzie Piotr Kula – wielokrotny mistrz Polski w klasie Finn oraz uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie w roku 2012. Zawodnik przygotowuje się obecnie do kolejnej letniej olimpiady w Rio. Oboje rodzice żeglarza pochodzą z Węgorzewa, co też podkreśla z dumą. Spotkanie z Piotrem Kulą będzie świetną okazją do poznania świata żeglarskiego od strony zawodowca.

Sobotnia impreza w Węgorzewie rozpoczyna cykl wakacyjnych wydarzeń w największych miastach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Każda z kolejnych imprez będzie miała odmienny charakter, atrakcje oraz gwiazd żeglarstwa. Elementem stałym będzie obecność najnowszych jednostek stoczni Delphia Yachts, będącej Partnerem Strategicznym Kampanii 7 Cudów Mazur. Większość imprez odwiedzi również Energobus programu „Planeta Energii”, stanowiący część mobilnego centrum edukacyjno-naukowego dla młodzieży. Wśród dalszych atrakcji pojawią się m. in. deski z napędem elektrycznym oraz flota Optimistów programu Energa Sailing (Sponsora Głównego kampanii).

Kolejne imprezy odbędą się w Giżycku (19 lipca) oraz w Mrągowie (20 lipca). Obie z nich towarzyszyć będą imprezom masowym: Giżyckiemu Tygodniowi Żeglarskiemu oraz Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Wśród gwiazd żeglarstwa pojawi się tam m.in. Dominik Życki – dwukrotny olimpijczyk i mistrz świata w klasie Star.

Imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbędą się kolejno w:

– Węgorzewie (12 lipca)

– Giżycku (19 lipca)

– Mrągowie (20 lipca)

– Mikołajkach (26 lipca)

– Rucianem-Nidzie (2 sierpnia)

– Rynie (23 sierpnia)

Kampania 7 Cudów Mazur może pochwalić się patronatami honorowymi Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Polskiego Związku Żeglarskiego.