Ruch w sektorze spożywczym

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 r. w Polsce do użytku oddano jedynie ok. 10 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych, a całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej wyniosły ok. 11,2 mln mkw. Na koniec I kwartału br. w budowie znajdowało się ok. 550 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych z planowaną datą otwarcia do końca 2018 roku.

Na rynku w dalszym ciągu obserwujemy procesy repozycjonowania starszych obiektów handlowych poprzez modernizacje, rozbudowy i remonty. Swoje sklepy modernizują także najemcy. W okresie styczeń-marzec br., poza umowami typu pre- lease w budowanych obecnie obiektach, obserwowane były liczne transakcje w istniejących centrach handlowych, szczególnie w sektorach: spożywczym, mody, a także sportu i rekreacji.

— Dużą aktywnością w I kwartale odznaczał się sektor spożywczy. Zamknięcie sieci supermarketów Alma spowodowało ekspansję konkurencyjnych marek, które zajęły powierzchnie zarezerwowane wcześniej przez operatora. Przykładem takich transakcji są m. in.: Carrefour w Galerii Olimp oraz w centrum Aura w Olsztynie, Intermarche w Galerii Młociny, czy Piotr i Paweł w Klifie — mówi Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań rynku Colliers International.

Średni współczynnik powierzchni niewynajętej dla osiemnastu największych polskich miast utrzymuje się na niskim poziomie ok. 3,5%, najniższe pustostany notowane są w Warszawie, a najwyższe w Radomiu.

Podaż

W I kwartale br. oddane do użytku zostały nowe części rozbudowanych centrów handlowych Auchan Hetmańska w Białymstoku i Outlet Park Szczecin. Od stycznia 2017 swoją ofertę zmienia Galeria Graffica (obecnie Outlet Graffica), która na skutek prowadzonej rekomercjalizacji stanie się pierwszym w regionie centrum wyprzedażowym.

Popyt

W I kwartale br. w Polsce zadebiutowało kilka nowych sieci handlowych, m.in. Trespass (pierwszy regularny sklep w Blue City w Warszawie) i Freya (w poznańskim Starym Browarze). Z polskiego rynku wycofały się natomiast sieci Kipling i Stenders.

Wśród anonsowanych na początku roku umów najmu warto wymienić: P&C (4 000 m²) w centrum handlowym Wroclavia, Van Graaf (3 250 m²) w Forum Gdańsk, Zara (3 500 m²) w krakowskiej Serenadzie, Intermarche (2 610 mkw.) w Galerii Młociny w Warszawie, TK Maxx 2 400 m²) w Atrium Biała w Białymstoku czy Carrefour (2 200 mkw.) w Galerii Olimp w Lublinie.

Polskie sieci handlowe są nadal atrakcyjnym produktem inwestycyjnym. W I kwartale br. zawarta została pomiędzy Mid Europa Partners a CVC Capital Partners umowa sprzedaży spółki Żabka Polska (ok. 4 500 sklepów spożywczych w Polsce).

Pustostany

Czasowy wzrost pustostanów w niektórych centrach handlowych spowodowany był zamykaniem na przełomie IV kw. 2016 oraz I kw. 2017 delikatesów Alma oraz sklepów z art. budowlanymi Praktiker. Powierzchnie te są jednak szybko absorbowane przez inne sieci supermarketów (Carrefour, Intermarche, Piotr i Paweł) i DIY (Leroy Merlin).

Prognozy

Na koniec I kw. 2017 r. w budowie znajdowało się ponad 550 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych, z czego ukończenie blisko 55% planowane jest w okresie kwiecień-grudzień br.

Największymi budowanymi obecnie centrami handlowymi są: Galeria Młociny (70 tys. m²), Wroclavia (64 tys. m²), Galeria Północna w Warszawie (64 tys. m²) i Forum Gdańsk (62 tys. m²). Wśród najciekawszych projektów planowanych do otwarcia w latach 2018-2019 należy wymienić: IKEA Zabrze (65 tys. m²), Nowa Stacja Pruszków (27 tys. m²), Silesia Outlet (20 tys. m²) oraz rozbudowa Centrum Handlowego Janki (20 tys. m²) i Fortu Wola (sklep IKEA).

Na rok 2017 zapowiedziano kilka debiutów sieci handlowych na polskim rynku, wśród których warto wymienić marki z Grupy Iconix Brand.