Róże z Biedronki do walki z rakiem

W ramach promowania profilaktyki zdrowotnej i zdrowego trybu życia Biedronka przyłączyła się do kampanii „Oswoić raka“. Przekazanie części dochodu ze sprzedaży róż w ramach specjalnej akcji, przeprowadzonej w październiku ub.r., pozwoliło na uruchomienie portalu www.oswoicraka.pl.

Kampania edukacyjna „Oswoić raka”
Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy Polaków na temat nowotworów i ich profilaktyki oraz wsparcie osób borykających się z problemami onkologicznymi. Inspiracją do jej stworzenia są dane epidemiologiczne, według których wzrasta zagrożenie chorobami cywlizacyjnymi, w tym nowotworami. Obecnie w Polsce udaje się wyleczyć z raka zaledwie ok. 40 proc. chorych . Przyczyną jest zwykle brak badań profilaktycznych i zbyt późne wykrycie nowotworu. Wiąże się to z niewielką wiedzą społeczną oraz lękiem przed badaniami i ich wynikami. Pomysłodawcą kampanii jest Polski Komitet Zwalczania Raka, a partnerem Fundacja Przyjaciółka.

– Rak w świadomości społecznej pozostaje „chorobą tabu”, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać. Wciąż brzmi jak fatum. Jednak nowotwór rozwija się wiele lat, dlatego mamy dużo czasu, by zauważyć w naszym organizmie zmiany, których wcześniej nie było: szybko wykryta zmiana jest wyleczalna w ponad 90% – mówi prof. Zbigniew Wronkowski, prezes Polskiego Komitetu Zwalczania Raka.

W ramach kampanii wystartował sfinansowany przez firmę Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, portal edukacyjny www.oswoicraka.pl. Pełni on funkcję bazy wiedzy nt. chorób nowotworowych, sposobów ich wczesnego wykrywania, psychoonkologii, zdrowego odżywiania i jego roli w profilaktyce chorób. Jego uruchomienie możliwe było dzięki zaangażowaniu klientów sieci.

– Portal www.oswoicraka.pl został sfinansowany ze środków, które pozyskaliśmy dzięki zaangażowaniu klientów sklepów Biedronka – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w JMP – W październiku ub.r. do sprzedaży w naszych sklepach trafiły specjalne bukiety róż opatrzone nalepką
z hasłem: „Kwota 1 zł z bukietu wspiera profilaktykę raka”. Każdy, kto kupił różę, dołożył cegiełkę i wsparł ideę propagowania wiedzy o tak ważnym problemie, jakim jest przeciwdziałanie chorobom i ich skutkom.

Na portalu można znaleźć ponad 100 publikacji opracowanych przez specjalistów współpracujących z Polskim Komitetem Zwalczania Raka, a także strefę dźwięków relaksacyjnych. W przyszłości użytkownicy platformy będą mogli również
za pośrednictwem czatu skorzystać z bezpośredniej pomocy specjalistów oraz zapoznać się z aktualnościami ze świata medycyny, a dzięki tzw. „oknu na świat”, będą mieli możliwość odbycia wirtulanej wycieczki i poznania polskich zabytków.

Program profilaktyki zdrowotnej „Razem zadbajmy o zdrowie”
Jeronimo Martins Polska w ramach programu „Razem zadbajmy o zdrowie” od 13 lat przypomina pracownikom o regularnych badaniach profilaktycznych oraz zachęca ich do prowadzenia zdrowego trybu życia. Program umożliwia pracownikom sklepów
i magazynów bezpłatne wykonanie specjalistycznych badań, pozwalających
na zapobieganie i wczesne wykrycie chorób. Dodatkowo wszyscy pracownicy mogą skorzystać z konsultacji z dietetykiem i trenerem aktywności fizycznej. W 2016 r.
w ramach programu wykonanych zostało ponad 20 000 badań.

Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii, która trwa do 31 lipca, jest „Czas
na zdrowie“. Sieć przygotowała dla swoich pracowników materiały edukacyjne, współtworzone m.in. z Instytutem Żywienia i Żywności oraz Polskim Komitetem Zwalczania Raka. Dodatkowo w ramach wyzwania sportowego Biedronki pracownicy przez trzy miesiace, korzystając z dedykowanej aplikacji, zbierają kilometry przemierzone podczas jazdy na rowerze lub biegania. Osoby, które pokonają największy dystans w danym miesiącu otrzymują atrakcyjne nagrody.