Rowerowy ranking polskich miast – Warszawa liderem, Lublin niespodzianką, Gdańsk wielkim przegranym

Gdzie w Polsce rowerzyści mogą liczyć na najlepsze warunki? Morizon.pl przyjrzał się dziesięciu największym miastom w kraju, by wyłonić te najbardziej przyjazne rowerzystom. Wyniki mogą zaskakiwać.

Portal wziął pod lupę takie elementy, jak infrastruktura rowerowa, bezpieczeństwo rowerzystów oraz rozmiary systemów rowerów miejskich. Wyniki mogą zaskakiwać: na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, na drugim Lublin, a na trzecim – Łódź. Jeszcze większe niespodzianki czekają drugim końcu zestawienia: bardzo nisko uplasowały się Wrocław i Gdańsk.

Swój świetny rezultat Warszawa zawdzięcza przede wszystkim rozbudowanej infrastrukturze rowerowej (na każdy kilometr kwadratowy powierzchni miasta przypada ponad kilometr udogodnień) oraz doskonałej kondycji systemu Veturilo, który pokonał lokalne wypożyczalnie rowerów w każdej z trzech kategorii: liczbie mieszkańców przypadającej na jeden rower, zagęszczeniu stacji w mieście oraz cenie za wypożyczenie pojazdu.

Sporym zaskoczeniem jest 2. miejsce Lublina. Okazuje się, że w zestawieniu z powierzchnią miasta i liczbą mieszkańców, warunki rowerowe w stolicy woj. lubelskiego są tylko niewiele gorsze od Warszawy, Katowic i Wrocławia. Dwa ostatnie miasta (jedne z pierwszych, które uruchomiły u siebie miejskie wypożyczalnie rowerów) Lubelski Rower Miejski wyprzedza za to pod względem liczby dostępnych pojazdów oraz zagęszczenia stacji.

Na ostatnim miejscu rankingu znalazł się Gdańsk, który w ogóle nie posiada jeszcze systemu rowerów miejskich. Miasto nie najlepiej wypada również pod względem bezpieczeństwa – wskaźnik wypadków z udziałem rowerzystów wynosi tu nieco ponad 20 na 100 tys. mieszkańców.

Wyniki “Rowerowego rankingu miast 2018” oraz ich szczegółowe omówienie dla każdej z dziesięciu badanych miejscowości można przeczytać na: http://www.morizon.pl/blog/rowerowy-ranking-miast-2018