Rodzice nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o swoich problemach

Z badania przeprowadzonego przez firmę NEUROHM w ramach kampanii prowadzonej wspólnie przez SOS Wioski Dziecięce i onet.pl wynika, że aż 73 proc. rodziców przyznaje z przekonaniem, że zdarza im się kłócić przy dziecku, a ponad połowa krytykuje przy nim swą drugą połowę. 1/3 ankietowanych czasami dzieli się z najmłodszymi swoimi problemami zawodowymi. Niemal tyle samo osób potwierdziło, że zdarza im się rozładowywać negatywne emocje podczas rozmowy z dziećmi. 88 proc. respondentów jest pewnych, że nie winią dziecka za swoje porażki.

Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 r. wśród czytelników onet.pl. Wzięły w nim udział 4674 osoby, w tym 3459 kobiet i 1215 mężczyzn. Zastosowana została, opracowana przez firmę NEUROHM, metoda BIOCODE™, która stanowi nową generację badań ankietowych. pozwala ona odkrywać coś więcej, niż tylko świadome opinie respondentów – ujawnia także ich instynktowną lub impulsywną pewność emocjonalną. Im szybszy czas reakcji, tym bardziej ugruntowana jest dana postawa. Mocniej ugruntowane postawy są trudniejsze do zmiany i lepiej przewidują faktyczne zachowania.

Z analizy wyników wiemy, że dorośli nie do końca rozumieją, przed jakimi tematami powinni chronić swoje dzieci. Wahają się także, o jakich problemach mogą z nimi rozmawiać i czy należy chronić je przed negatywnymi emocjami. Co ciekawe 51 proc. rodziców przyznaje, że  konsultuje z dzieckiem swoje problemy, a 77 proc. traktuje swoją pociechę jak przyjaciela. Warto podkreślić, że dwa powyższe zagadnienia uzyskały średni czas reakcji, co oznacza, że postawa rodziców w tych obszarach nie jest ugruntowana.

– Dylemat, czy mówić dziecku o pewnych problemach, dotyczy wielu rodziców. Warto zwrócić uwagę, by informacje podawane maluchowi, były dostosowane do poziomu jego wiedzy i umiejętności językowych. Pozostaje też podstawowe pytanie: “Czy moje dziecko, musi o tym wiedzieć?” – mówi Małgorzata Ohme, psycholog i Redaktor Naczelna Onet Lifestyle. “Jeśli już musimy powiedzieć maluchowi o problemach, które wydają nam się dla niego trudne, to pamiętajmy, aby zadbać o sprzyjające warunki do rozmowy, a podczas niej mówić prostym i zrozumiałym językiem dopasowanym do wieku.”

Niski poziom pewności postawy odnotowano przy pytaniu dotyczącym omawiania z dzieckiem problemów w związku. Aż 88 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zdarza im się zwierzać dziecku w tym zakresie. Czas reakcji  wskazuje jednak, że w rzeczywistości może być całkiem inaczej. Podobny rezultat uzyskano w kwestii dotyczącej rozmawiania przy najmłodszych o kłótni z partnerem.

„Zastosowana w badaniu metoda umożliwia dotarcie do prawdziwych postaw respondentów. Dowiadujemy się, nie tylko co deklarują, ale także jak bardzo pewni są swoich odpowiedzi. Pozwala to na uchwycenie zjawiska wahania, co nie jest możliwe w przypadku klasycznego kwestionariusza.”  – mówi Natalia Suska, CEO NEUROHM

Problemy dorosłych to ciężar dla dzieci

Badanie zostało zrealizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Problemy dorosłych, to ciężar dla dzieci”. „Celem kampanii prowadzonej przez SOS Wioski Dziecięce wspólnie z portalem onet.pl jest wzbudzenie w dorosłych refleksji, by nie obciążali dzieci swoimi problemami, a w razie poważnego kryzysu w rodzinie poprosili o pomoc specjalistów. Mogą ją otrzymać w ramach Programu „SOS Rodzinie” – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.