Rewelacyjny start Polaków na LOTOS Polish Open 2014

Fot. LOTOS Polish Open 2014

Po pierwszej rundzie zmagań w ramach LOTOS Polish Open 2014 w klasyfikacji prowadzi Austryjak, Berni Reiter. Ustanowił on nowy rekord pola Sand Valley Golf & Country Club, popisując się wynikiem 66 uderzeń. Ponadto w czołówce znalazło się aż dwóch Polaków. Na drugiej pozycji, z rewelacyjnym wynikiem 67 uderzeń uplasował się Maksymilian Sałuda. Zaraz za podium, na czwartym miejscu znalazł się Adrian Meronk, który zeszłoroczną edycję turnieju zakończył na 18 miejscu.
Pierwszy dzień Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski pełen był dużych emocji. Bernie Reiter, austriacki zawodnik rywalizujący zazwyczaj w turniejach na terenie Ameryki Południowej wystartował w LOTOS Polish Open już po raz drugi. Znacznie poprawił swój rezultat w stosunku do ubiegłego roku i w pierwszej rundzie turnieju osiągnął wynik, który zapewnił mu pozycję lidera. Co więcej jego wynik – 66 uderzeń, czyli -6 od normy pola stanowi rekordowe osiągnięcie w historii obiektu w Pasłęku.

Lubię pole Sand Valley, jest jak typowy links. Warunki są bardzo dobre. Pole jest w dobrej kondycji. Było wietrznie, co sprawiało trudność na niektórych dołkach, greeny są najtrudniejszą częścią pola. Najlepszym elementem mojej gry były drive’y. Uderzam daleko i to mi ułatwia grę, czasami wystarczy dobrze i prosto huknąć piłkę i potem tylko zagrać krótko na green – powiedział Bernie Reiter.

Drugi wynik uzyskał jeden z najlepszych polskich golfistów, reprezentant PGA Polska, Maks Sałuda. Pochodzący ze Szczecina zawodnik ma zaledwie jedno uderzenie straty do lidera. Liga Pro Golf Tour jest jedną, w której rywalizuje Sałuda, ostatnio brał też udział w klasyfikacjach do British Open.

Gdy gram na polu w Polsce jest na pewno łatwej psychicznie, choć gram na tym samym tourze w Niemczech i Austrii. Zagrałem tu łącznie z osiem rund turniejowych, co daje pewność siebie na każdym dołku. Wiem, czego się spodziewać, znam to pole z kilku stron. Wiem, że na dziewiątce nie można grać jak najdalej tylko w miarę krótko i daleko od drzewa, które stoi na środku fairwaya i broni greenu. Kilka takich strzałów miałem i to mi dało dobry efekt. Nigdy nie zagrałem na tym polu niższego wyniku niż dzisiejszy – skomentował Maks Sałuda.

Start w kwalifikacjach do British Open okazały się być przełomowym punktem w przygotowaniach zawodnika i doskonaleniu techniki gry: Generalnie długa gra była moją mocną stroną. Po ostatnich kwalifikacjach do British Open zauważyłem, że długa gra w takim wietrze kuleje i muszę nad nią popracować. Mocno potrenowałem i w zeszłym tygodniu uderzyłem z 2 000 piłek. To dało mi dobre poczucie na każdym strzale. Nie miałem błędów na tee, więc to plus dobre puttowanie pozwoliło mi uzyskać taki wynik. Przestałem liczyć uderzenia podczas gry. Gdy liczę wyniki zaczynam myśleć tylko o tym,  poczytałem też, iż wielu golfistów ma dobry wynik, wtedy gdy ich nie liczy. Ja dzisiaj nie byłem pewny rezultatu. Muszę też przyznać, że Andrzej Rynkiewicz był świetnym caddiem i mi pomógł, skutecznie odciągając moje myśli od golfowych pomiędzy uderzeniami, a to jest bardzo ważne w golfie – dodaje Sałuda.

Trzecią lokatę zajmuje Max Kramer, numer 2 rankingu Pro Golf Tour, który uzyskał rezultat cztery uderzenia poniżej par. Tuż za nim, na czwartej lokacie ex aequo, z wynikiem -3, jest kolejny Polak – amator Adrian Meronk, który startuje w turnieju dzięki dzikiej karcie otrzymanej od Polskiego Związku Golfa.W zeszłym roku zakończył LOTOS Polish Open na pozycji 18i był to najlepszy wynik wśród ubiegłorocznych reprezentantów Polski.

Jutro odbędzie się druga runda rywalizacji, po której nastąpi cut – co oznacza, że rundy finałowej przejdą zawodnicy z 40 najlepszymi wynikami oraz rezultaty równe. Zmagania finałowe rozpoczną się już w najbliższą środę. Rywalizację najlepszych zawodników będzie można śledzić na żywo w TVP Sport w godzinach od 12.00 do 14.30 oraz na stronie internetowej: www.sport.tvp.pl

Wyniki pierwszej rundy można znaleźć na stronie http://www.pga.de/lotos-polish-open-en/articles/lotos-polish-open-livescoring.en.html

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej turnieju www.lotospolishopen.pl