Realia biurowego romansu

Jeśli zdecydujesz się na romans w pracy, zapoznaj się z poradami eksperta monsterpolska.pl, aby zminimalizować negatywne skutki dla Twojego życia zawodowego.

1.    Sprawdź zasady: Zanim zdecydujesz się spotkać z koleżanką lub kolegą z pracy, zapoznaj się z polityką firmy w tym zakresie. Warto więc zachować dużą ostrożność– podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.  Istotny jest również stopień zawodowej zależności. W wielu firmach jest oficjalny zakaz spotkania się osób, które łączy relacja szef – podwładny. Nie ryzykujmy dobrej pracy dla chwili przyjemności – dodaje Małgorzata Majewska. Ale jeśli połączy Was prawdziwe uczucie, to znalezienie prawdziwej miłości może być trudniejsze niż nowej pracy.

2.    Nie flirtuj on-line: do zrobienia pierwszego kroku nie używaj służbowej poczty. Lepiej zadzwoń i zasugeruj kawę albo drinka po pracy. Ważne, abyście umówili się na neutralnym gruncie, z dala od pracy.

3.     Bądź dyskretny: zanim  powiadomisz o swojej nowej miłości kolegów z pracy, upewnij się, że związek ma przyszłość. Jeżeli rozstaniecie się po kilku randkach, może być niezręcznie, nawet bez komentarzy otoczenia.

4.    Nie okazuj uczuć publicznie: Wszelkie czułości jak całowanie się na do widzenia, przytulanie czy trzymanie się za ręce pozostaw na czas wolny od pracy. Na objawy bliskości nie ma miejsca nawet w biurowej stołówce. Twoi koledzy na pewno będą Ci wdzięczni.

5.    Nie całuj i nie mów: Nieważne jak dobre relacje masz ze współpracownikami, sekrety rzadko pozostają poufne. Nie rób i nie mów więc nic, czym nie chciałbyś podzielić się z całą firmą. Nawet jeżeli biurowy romans nie jest sprzeczny z zasadami firmy, chwalenie się nim na pewno nie będzie mile widziane.

6.    Pozostań offline: Nigdy nie wysyłaj romantycznych ani pikantnych maili. Nie wiesz przez kogo mogą zostać przeczytane.

7.    Trzymaj się zasad etyki pracy: Musisz  być efektywny. Jeżeli związek zacznie wpływać na jakość Twojej pracy, możesz zostać zmuszony do wyboru pomiędzy karierą a partnerem – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

8.    Bądź gotowy na rezygnację: Nieważne czy związek przetrwa czy też nie, zawsze musisz być gotowy na zmianę pracy. Jeżeli Wasza relacja będzie się rozwijać, możliwe że jedno z Was będzie musiało rozejrzeć się za nową posadą. Wspólna praca nie zawsze jest receptą na udany związek. W innym wypadku zmiana firmy pozwoli Ci na uniknięcie Twojej ex.

9.    Nie rób z tego reguły: Nawet jeśli zmieniasz partnerów jak rękawiczki, a mijanie kilku byłych na biurowym korytarzu nie stanowi dla Ciebie problemu, nie znaczy to, że tak samo traktuje to druga strona. Upewnij się, że koledzy mówią o Tobie ze względu na dobre wyniki w pracy, a nie liczne romanse.

Nie chodzi tylko o Ciebie
Możesz myśleć, że romans to tylko Twoja sprawa, ale czy tak rzeczywiście jest? Logicznie myśląc, Twoje romantyczne przygody będą miały bezpośredni wpływ na współpracowników. Pomyśl, czy kiedy będziecie siedzieć razem w firmowej kafeterii, ludzie nie będą czuć, że powinni Wam dać trochę prywatności? Czy nie będą Cię wykluczać z niektórych rozmów, ponieważ nie będą pewni, co przekażesz swojemu ukochanemu?
Świadomie lub nieświadomie, Twój związek może mieć wpływ także na inne decyzje. Romans może wywoływać podejrzenia i osądy dotyczące awansów, projektów, sytuacji w zespole i obowiązków. Może to utrudnić pracę w Twoim dziale i, zależnie od Twojego stanowiska, efektywność pracy – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Molestowanie?
I wreszcie pojawia się słowo na “m”. Jeśli Twój związek się nie uda, czy Twój ex nie oskarży Cię o molestowanie? Pomyśl, jak tego typu oskarżenie może wpłynąć na Twoją karierę i lepiej załóż konto na portalu randkowym. Kiedy już tam będziesz, dołącz do grup tematycznych, da Ci to możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, bez uszczerbku dla Twojej kariery.
Zanim więc zdecydujesz się na miłosne uniesienia w pracy, umów się lepiej na lunch z niepracującymi z Tobą znajomymi. Będziesz zaskoczony, co może się zdarzyć, kiedy zaczniesz spotykać się z innymi ludźmi. Jeśli będziesz spędzać więcej czasu poza biurem i dalej od współpracowników, może dasz szansę Amorowi, by popracował nad celnością.
Jeśli jednak nadal uważasz, że Twój współpracownik to Twoja druga połówka, co możesz zrobić? Jeśli pracujesz w dużej firmie, przenieś się do innego działu lub budynku. Jeśli nie ma takiej możliwości, poszukaj nowej pracy.