Jak przygotować się do jazdy w upały?

Fala upałów trwa kolejny tydzień, dlatego w trosce o bezpieczeństwo i komfort jazdy powinniśmy odpowiednio zadbać o nasz pojazd, aby nic nie zaskoczyło nas podczas jazdy w tak trudnych dla kierowcy warunkach.

 

Każdy samochód przystosowany jest do zmiennych warunków atmosferycznych, a jeżeli znajduje się w dobrym stanie technicznym powinien prawidłowo funkcjonować bez względu na pogodę. W czasie upałów należy jednak zwracać szczególną uwagę na pracę układu chłodzenia silnika, klimatyzację oraz opony. Jeżeli planujemy daleką podróż, warto przed wyjazdem zrobić przegląd auta zwracając mechanikowi uwagę, gdzie będziemy jechać i jakie będziemy mieć obciążenie.

 

Układ chłodzenia to nie wszystko, pamiętaj o ciśnieniu w oponach

Od stanu opon zależy nasze bezpieczeństwo i bezproblemowe dotarcie do celu. Pamiętajmy, że ich duże zużycie to niemal pewność, że trzeba będzie po drodze korzystać z warsztatu wulkanizacyjnego. W czasie jazdy opona nagrzewa się, a wysoka temperatura znacznie spowalnia jej chłodzenie. W efekcie czego, mocno rozgrzana guma znacznie zmniejsza swoją wytrzymałość mechaniczną, a jeżeli opona jest stara lub mocno zużyta awaria jest pewna. Dlatego też nie należy pompować opon do zbyt wysokiego ciśnienia (niektórzy uważają, że podniesienie ciśnienia zmniejsza opory toczenia, a to z kolei ogranicza zużycie paliwa. To mylne pojęcie gdyż, zbyt wysokie ciśnienie jest wrogiem opony, szczególnie w wysokich temperaturach) i zastosować się do zaleceń producenta pojazdu. Klimatyzacja powinna być sprawna i oczyszczona, to przecież dzięki niej poprawia się nasze samopoczucie i wygoda jazdy nawet w najgorętsze dni.
Słoneczna pogoda sprawia, że często zapominamy o wycieraczkach i płynie do spryskiwania szyb. Gdy pojawia się nagła i gwałtowna burza zużyte wycieraczki czy brak płynu mogą utrudnić jazdę. Jeżeli jedziemy daleko dobrze jest zabrać ze sobą płyn do chłodnicy, nie będzie problemu jeżeli konieczna będzie dolewka. To czy dolewka jest konieczna możemy sprawdzić tylko, gdy silnik jest zimny kontrolując stan płynu w zbiorniku wyrównawczym.

Komfort pasażerów
Wysokie temperatury podczas długiej jazdy mogą spowodować u wielu osób odwodnienie, które jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto mieć przy sobie kilka małych butelek niegazowanej wody mineralnej. Szczególnie szybko odwodnieniu ulegają małe dzieci i osoby starsze, dlatego szczególnie dla nich nie są wskazane długie podróże samochodem podczas upałów. Jeśli jednak jest to konieczne, przypominajmy im o częstym i regularnym uzupełnianiu płynów. Jeżeli jedziemy ze zwierzętami to musimy pamiętać, że dla nich woda jest tak samo ważna jak dla nas. Dla dodatkowego komfortu wszystkich pasażerów, powinno się również wyposażyć samochód w zasłonki na szyby, które zabezpieczają przed nadmiernym przegrzewaniem się wnętrza auta. Osoby źle znoszące wysokie temperatury powinny rozważyć podróż w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, kiedy upał nie jest już tak uciążliwy. Poza regularnym nawadnianiem organizmu, każdy kierowca powinien również zaplanować przerwy i postoje w czasie dłuższej jazdy, gdyż wysokie temperatury powodują szybki spadek koncentracji uwagi na drodze co grozi poważnymi konsekwencjami.

 

Autor: Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska